Na konferenci se mluvilo například o směřování komunistických stran v Evropě. Komunistická strana Portugalska (PCP) upozornila na prohlubování krize kapitalismu, kterou podle ní společně vyvolaly Spojené státy a Evropská unie. A obdivuje ekonomický vzestup Čínské lidové republiky. Z toho jednoznačně vyplývá, že geopolitická situace se proměňuje z unipolárního světa v multipolární, ve kterém proti sobě stojí neoliberální trendy a ekonomické alternativy socialismu.
Německá levice je proti neoliberalismu, válkám i proti diskriminaci homosexuálů
Strana Die Linke je politickou stranou ve Spolkové republice Německo, která změnila charakter na pluralitní levicovou stranu, a z toho důvodu není výhradně komunistickou stranou. Mezi důležité cíle Die Linke je zahrnut boj proti neoliberalismu a vykořisťování, spojený s bojem za sociálně spravedlivý svět, který se opírá o marxismus. Die Linke je též proti válkám a fašismu a proti diskriminaci homosexuálů a menšin. Ohledně problému těchto dní, tedy velké migrace obyvatelstva do Evropy, si německá levice Die Linke myslí, že tuto problematiku mají financovat země, které ji způsobily kolonialismem a válečnými konflikty.
Na Ukrajině dochází k nacionalizaci a fašizaci
Komunistická strana Ukrajiny (KSU) varovala před rostoucím napětím středních a nižších vrstev, které je podhoubím pro fašismus a pravicový extremismus. Ten se spojuje s velkým kapitálem. Zároveň upozorňuje na rostoucí přejímání xenofobní agendy mainstreamovými systémovými politickými stranami. KS Ukrajiny mluvila také o ukrajinské krizi a roli západních mocností v této krizi.
Upozornila také, že na Ukrajině došlo 9. dubna 2014 ke schválení zákona, který se snaží o dekomunizaci země. V tomto regionu totiž dochází k nacionalizaci, fašizaci a militarizaci. Kromě toho jsou zde snahy o znevažování pojmu „Velká vlastenecká válka“ a role Rudé armády, která nesla nejtěžší břemeno a naplnila hlavní vítězný cíl války. Organizace „Černá vlajka“ rozmlátila několik památečních desek, například desku věnovanou maršálu Žukovovi.
Státní převrat na Ukrajině je prý provokován a financován USA
Komunistická strana Ruské federace (KPRF) hovořila o tom, že v důsledku kapitalismu vznikly obě světové války, protože kapitalismus tehdy vyčerpal všechny své dosavadní možnosti růstu. Současný kapitalismus viní z toho, že neplatí daně (offshore společnosti), provádí finanční spekulace a útočí na práva zaměstnanců.
KS Ruska varuje, že problém klesajících zisků kapitálu se obvykle řeší válkami. A tak v minulosti stejně jako v současnosti imperialismus sází na nacionální síly a fašismus. Například státní převrat na Ukrajině je prý provokován a financován Spojenými státy.
KS Ruska proto doporučuje zřídit komisi levicových sil pro lepší koordinaci na mezinárodní úrovni v boji proti válkám a konfliktům. Socialismus považuje za dobrou cestu, protože v jeho prospěch mluví výdobytky Kuby, Číny a Vietnamu.
Ve Vietnamu se osvědčil systém založený na státním a kolektivním vlastnictví výrobních prostředků s tržními principy
Komunistická strana Vietnamu (CPV) uvedla, že zavedla nový ekonomický model. Starý, založený na centrálním plánování, byl nahrazen státním a kolektivním vlastnictvím výrobních prostředků s tržními principy.
Vietnam v polovině 80. let 20. století zasáhla silná inflace. Důvodem byly neefektivní řízení a rozvoj. Zespolečenštění výrobních vztahů prý negativně ovlivnilo produkci. Proto je ve Vietnamu zavedena nová politika obnovy země. Ta zahrnuje rozvoj socialisticky tržní ekonomiky spojené s osvobozením tržních sil. Cíl se tak nemění, ale mění se pouze metody, kterých se dosahuje také tržním mechanismem spojeným s plánováním na makroekonomické úrovni včetně potřeby regulované ekonomiky ze strany státu. A to z důvodu, že se trh řídí vždy ziskem, což nemusí být v zájmu společnosti.
Jen od roku 1990 se ekonomika Vietnamu zvýšila 13krát. Došlo k industrializaci, poklesu chudoby a průměrný věk obyvatel se prodloužil ze 62 let na 73 let, což je téměř o 11 let. Vietnam povolil soukromé podnikání, a jeho levná pracovní síla tak láká zahraniční investory – v zemi investují například americký Intel, japonské firmy Canon a Yamaha. Ale i tak komunistická vláda neopouští svoje cíle a usiluje o cestu k socialismu.
Kuba se kvůli mezinárodní situaci otevírá zahraničním investicím
Komunistická strana Kuby (PPC) aktualizovala svůj hospodářský model, který přejímá mnoho původních myšlenek z marxismu-leninismu. S ohledem na mezinárodní situaci se země otevírá zahraničním investicím. Kromě toho fungují družstva, malé zemědělské vlastnictví a drobní podnikatelé v nestrategických odvětvích.
Kuba se zaměřuje na produkci potravin takovým způsobem, aby nebyla země závislá na jejich dovozu ze zahraničí. Zavedením progresivního zdanění se zabraňuje akumulaci majetku. V Latinské Americe je Kuba jedinou socialistickou zemí s nejvyšší životní úrovní a vyspělým zdravotnictvím ve světovém měřítku.
V Číně se zvýšila životní úroveň, ale také propast mezi bohatými a chudými
Komunistická strana Číny před 30 lety provedla reformy, na základě nichž se otevřela světu. Došlo sice ke zvýšení životní úrovně, ale současně se zvýšila propast mezi bohatými a chudými – ekonomický rozvoj v zemi přináší sociální rozdíly. Čínské vedení usiluje o to, aby čínský blahobyt pocítilo více lidí, ale rozšiřování svobod bude omezené. Znamená to tedy, že pokud poctivě pracujete, tak se váš sen naplní.
Cílem komunistické vlády v Číně je rozvíjení ekonomiky, domácí spotřeby a urbanizace. Dochází k rozvoji domácích firem, jako je například Huawey, což je největší komunikační společnost na světě. V současnosti jsou největšími problémy zajišťování bydlení, zdravotnictví a legislativa.
Čeští komunisté dávají důraz na sociální a ekonomická práva. I na ekologii
KSČM nabízí vizi demokratické společnosti svobodných občanů, politickou, hospodářskou a vlastnickou pluralitu (státní a soukromé vlastnictví), spojování červených cílů (socialistických) se zelenými (ekologickými), distanci od monopolu moci (pluralita politických stran), podporu hnutí zdola (kombinace přímé a zastupitelské demokracie).
Kromě sociálního státu je důležitý právní stát, kde je kladen důraz na politiku lidských práv (sociálních a ekonomických), mimoto ještě navíc ekologická a environmentální práva.
- Celý text je ZDE
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: vam