Lidé, kteří se narodili mimo EU, ale přišli k dostatečnému množství peněz, si dnes mohou do řady zemí EU koupit vízum – tzv. zlaté vízum. V České republice se také dá koupit, jenže je opravdu hodně drahé. Pokud o něj někdo stojí, měl by si připravit 75 milionů korun. A nejen to.
„Zpráva EK tvrdí, že maltské, kyperské a bulharské státní úřady dosud neprováděly dostatečné bezpečnostní prověrky bohatých zahraničních žadatelů a téměř nevyužívaly společných unijních databází typu Schengenského informačního systému. Tím vytvářely bezpečnostní díry v celém imigračním systému Unie, do nichž tak mohli legálně vstoupit například problematičtí oligarchové z bývalých sovětských republik nebo čínští úředníci podezřelí z korupce,“ napsal server.
„Podobné výtky nicméně Evropská komise směřovala i k ostatním sedmnácti zemím EU včetně České republiky, které nabízejí možnost koupě povolení k pobytu. Cena takového povolení se liší stát od státu: zatímco v Chorvatsku je laťka stanovena na 15 tisíc eur (385 tisíc korun), Slovensko si povolení k pobytu na svém území cení na pět milionů eur (128 milionů korun). Cizinec, který by chtěl mít trvalý pobyt v ČR, by podle tuzemského programu spuštěného v létě 2017 musel investovat nejméně 75 milionů korun a zároveň vytvořit alespoň dvacet pracovních míst,“ pokračoval server.
Zájem o zlaté vízum v Česku projevili všeho všudy dva lidé. Jeden občan z Ukrajiny, druhý ze Spojených států. Pokud by Česká republika nastavila mírnější podmínky, mohla by přilákat více investorů, ale jak již bylo řečeno, mohlo by to mít i stinné stránky. S problémy se dnes potýká např. Litva, která prodala víza i ruským podnikatelům blízkým Vladimiru Putinovi. Velmi benevolentní je v udělování zlatých víz Portugalsko.
Unijní komisařka pro spravedlnost, ochranu spotřebitelů a otázky rovnosti Věra Jourová nabádá v otázce udělování zlatých víz k opatrnosti. Každý členský stát by si podle ní měl velmi rozmyslet, jak snadno otevře prostor občanům ze třetích zemí, protože když jednou získají občanství v jednom státě, mohou volně putovat a podnikat v celé EU.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp