„Opravdu si myslím, že to začalo jako nehoda,“ říká Dearlove k úniku viru z laboratoře v čínském Wu-chanu. „Vyvolává to otázku: pokud by Čína někdy uznala odpovědnost, zaplatí reparace?“ ptá se někdejší šéf MI6, který se odvolává na studii profesora Anguse Dalgleishe z Londýnské univerzity a norského virologa Birgera Sorensena. Ti tvrdí, že v genetické sekvenci covid-19 našli stopy „vkládání“ řady klíčových prvků.
Studie postupem času nabídla několik verzí. V původní autoři uváděli, že koronavirus by se měl správně nazývat „wuchanský virus“ a že oni „mimo vší pochybnost“ prokázali, že „virus covid-19 byl zkonstruován“. Virus podle nich vykazuje „jedinečné otisky prstů“, jež se nemohou přirozeně vyvinout a „svědčí o účelové manipulaci“.
„Jsme si vědomi, že tato zjištění mohou mít politický význam a vyvolávat znepokojivé otázky,“ napsali autoři v dřívější verzi studie, kterou odmítly zveřejnit přední odborné časopisy jako Nature či Journal of Virology.
Z přepracované studie obvinění Číny zmizela. Tvrdí se v ní, že „virus je pozoruhodně dobře adaptován na soužití s lidmi“ a je pravděpodobně výsledkem experimentu ve wuchanské laboratoři.
List The Daily Telegraph v kontextu s tím ocitoval nejmenovaný vládní zdroj: „Světová vědecká komunita čelí v tomto bodě opakovaně výzvám a odborníci ve Velké Británii, USA a WHO dali jasně najevo, že silně věří, že virus se vyskytl přirozeně. Tato tvrzení vypadají falešně.“ Také mluvčí britského premiéra řekl: „Neviděli jsme důkaz, že by virus byl uměle vytvořen.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab