Vláda projedná mimo jiné novelu o svobodném přístupu k informacím

01.07.2019 6:20 | Zprávy

Novelu zákona o svobodném přístupu k informacím, která má mimo jiné zavést ochranu subjektů před zneužíváním práva na informace, či návrh zákona o mezinárodní spolupráci při řešení daňových sporů, podle kterého by firmy a další daňoví poplatníci mohli do budoucna získat nové nástroje na ochranu proti dvojímu zdanění, dnes projedná vláda. Řešit také bude tři poslanecké návrhy. Mezi body programu je i návštěva maltského premiéra Josepha Muscata v ČR nebo cesta ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) do Gruzie.

Vláda projedná mimo jiné novelu o svobodném přístupu k informacím
Foto: Hans Štembera
Popisek: Úřad vlády, ilustrační foto

Ke zneužívání práva na informace ze strany žadatelů podle předkladatelů novely zákona o svobodném přístupu k informacím dochází například v případě, kdy žadatel zahlcuje úřady nebo jiné instituce zjevně nesmyslnými požadavky na informace, zpravidla spojenými s podáváním velkého množství žádostí a navazujících opravných prostředků. O tom, zda ke zneužití došlo, musí nyní rozhodnout až soud. Novelizace proto do zákona doplňuje nový důvod odmítnutí žádosti, a to právě pro zneužití práva na informace.

Návrh také zavádí nové důvody, pro které je možné právo na informace omezit. Jde například o případy, kdy by poskytnutí informace mohlo znevýhodnit jednoho z účastníků soudního nebo obdobného řízení.

Návrh zákona o mezinárodní spolupráci při řešení daňových sporů je reakcí na povinnost země zavést do právního systému ČR směrnici Evropské unie. Daňovým subjektům, které se cítí být dotčeny spornou otázkou při výkladu a aplikaci smluv o zamezení dvojímu zdanění, přináší podle materiálu nové právní nástroje ochrany.

Návrh skupiny poslanců Pirátů a TOP 09 na omezení možnosti nákupu orgánů odebraných nedobrovolně lidem v Číně i v jiných zemích vláda zřejmě označí za nadbytečný. Kabinet zřejmě také odmítne návrh poslanců SPD na zavedení minimálního důchodu. Neutrální by vláda mohla být k návrhu poslanců STAN, kteří chtějí zavést možnost až ročního studijního volna pro učitele jednou za deset let. Poslanci si od toho slibují zvýšení atraktivity učitelství.

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jak fungují mainstreamová média a pro koho? Debata Erika Besta, Petra Druláka a šéfredaktora PL

19:10 Jak fungují mainstreamová média a pro koho? Debata Erika Besta, Petra Druláka a šéfredaktora PL

Americký novinář žijící v Česku Erik Best a šéfredaktor Parlamentních listů Jaroslav Polanský byli h…