"Byla by to obdoba pomoci, která je v současné době v Maďarsku," podotkl Bečvář. Od poloviny října na dva měsíce pomáhá přes 20 českých vojáků s ochranou maďarské hranice, v listopadu do země přijedou také čeští policisté. V programu příštího jednání české vlády je ostatně zmíněn také bod týkající se vyslání policistů do Slovinska.
Přes Slovinsko a Rakousko nyní směřuje hlavní proud uprchlíků
Vojáků by mělo být případně nejvýše pět desítek, disponovat budou podle Bečváře nejen přepravní technikou, ale i prvky zdravotní a logistické podpory. Schopni tak budou Slovincům případně pomoci s ubytováním běženců ve stanech a jejich lékařským ošetřením. "Jsme v kontaktu s generálním štábem Slovinska a navrhli jsme pomoc, kterou je armáda schopna vyslat," poznamenal Bečvář.
Přes Slovinsko a Rakousko nyní směřuje hlavní proud uprchlíků, kteří směřují převážně do Německa. Od 16. října, kdy Maďarsko uzavřelo svou hranici s Chorvatskem, přešlo přes dvoumilionové Slovinsko více než 86.000 lidí.
Slovinsko kritizuje Chorvatsko, že posílá k jeho hranicím více migrantů, než dvoumilionová země dokáže zvládat. Slovinský premiér Miro Cerar v neděli v Bruselu v souvislosti s migrací hovořil o hrozícím konci Evropské unie. Slovinci zvažují, že by v souvislosti s migrační krizí požádali EU o vojenskou pomoc podle článku 222 unijních smluv.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk, mp