Voliči ANO začínají hledat netradiční strany a hnutí, jako jsou Piráti a STAN, říká politolog Pehe

22.10.2020 20:25 | Zprávy

Nejnovější průzkumy stranických preferencí ukazují, že hnutí ANO začíná ztrácet podporu. Politolog Jiří Pehe se v rozhovoru pro iROZHLAS.cz na základě toho zamýšlí, kam voliči Babišova hnutí vlastně odcházejí.

Voliči ANO začínají hledat netradiční strany a hnutí, jako jsou Piráti a STAN, říká politolog Pehe
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Pehe

Agentura Kantar zmapovala, kam odešli voliči ANO, jehož podpora v posledním průzkumu agentury klesla na 24 %. Podle ní zhruba třetina přešla k Pirátům, část k hnutí Starostové a nezávislí, zbytek se rozptýlil mezi menší strany nebo vyčkává. Zejména Piráti se v posledním průzkumu na ANO dotahují.

Pehe ale dodává, že mezi politickými analytiky zaznívají i obavy, že část voličů, kteří odcházejí od ANO, by mohla zamířit k radikálním stranám. „Průzkum agentury Kantar to nepotvrdil, a když se zamyslíme nad tím, kdo dosavadní voliči ANO jsou, dopátráme se odpovědi na otázku, proč radikální strany voliče ANO zřejmě příliš lákat nebudou. A proč z poklesu preferencí ANO nebudou zřejmě profitovat ani některé takzvaně tradiční strany,“ dodává.

Na ztrátu důvěry v tradiční strany doplatily dokonce i obě strany levicové, které s Babišem od roku 2018 spolupracují. „Právě nálepka tradiční strany je možná též důvodem, proč odcházející voliče ANO podle prvního šetření agentury Kantar nechávají chladnými strany, jako jsou občanští demokraté nebo lidovci,“ podotýká, s tím, že obě strany navíc hrály důležitou roli v transformačním procesu 90. let; k tomu mají převážně postarší levicoví voliči ANO kritický vztah.

„Není tedy divu, že když nyní voliči ANO začínají hledat nový politický domov, hledají spíše novější, netradiční hnutí a strany, jako jsou Piráti a STAN. Některými analytiky předpovídaný návrat ke komunistům a sociálním demokratům se zatím nekoná,“ pokračuje Pehe.

Není podle něj zřejmé, proč by voliči ANO měli začít případně podporovat radikální strany. „Jsou to převážně starší, usedlí lidé, kteří chtějí sociální jistoty, už kvůli svému věku nejsou radikálové,“ uzavírá Pehe. Podle něj bez šance tedy nejsou nové subjekty, které odmítnou tradiční stranickou strukturu, vsadí na charismatické vůdce a budou nabízet jistou dávku populismu, který není ale vyloženě antisystémový. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Vy jste teď sice pro zmrazení platů, ale co to řeší do budoucna?

Nemyslíte, že je třeba vyřešit vaše platy nějak komplexně, abyste brali přiměřeně se vším všudy? Ne že budete brát obří platy a ještě k domu dostávat obří náhrady. Vždyť to je výsměch všem a je jedno, že se teď snažíte problém oddálit, to není řešení. Nebo jak si to představujete za 5 let až by došl...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Další vzpoura v ODS: „Usnesení. Vyzýváme Petra Fialu...“

8:55 Další vzpoura v ODS: „Usnesení. Vyzýváme Petra Fialu...“

Koalice SPOLU, koalice ODS, TOP 09 a KDU-ČSL 28. října 2024 podepsala další spolupráci pro volby do …