Provozovatelé sociální sítě Twitter se rozhodli trvale zablokovat účet končícího prezidenta Donalda Trumpa. Sociální síť svůj krok odůvodnila prohlášením, že Trump porušoval její pravidla, když přispěl k vyvolání nepokojů ve Washingtonu. Jeho nejradikálnější příznivci vtrhli minulý týden do Kapitolu. Pět lidí zemřelo.
Trumpa se však zastal nejvýznamnější ruský opoziční politik Alexej Navalnyj a konstatoval, že stejné argumenty používá kremelský vládce Vladimir Putin, když trvá na tom, že Navalného nelze pustit do médií.
Navalnyj uznal, že Twitter je soukromou společností, která může postupovat, jak uzná za vhodné, ale připomněl, že z Ruska a Číny jsou známé příklady soukromých firem, které se staly přisluhovači státu v cenzurování občanů.
„Pokud jméno ‚Trump‘ nahradíte jménem ‚Navalnyj‘, dostanete z 80 procent stejnou odpověď z dílny Kremlu, proč moje jméno nelze zmínit v ruské televizi a neměl bych mít dovoleno účastnit se jakýchkoli voleb,“ podotkl Navalnyj.
Trumpův případ bude podle Navalného zneužíván autoritářskými režimy v Rusku i jinde na světě. Všude tam, kde budou chtít autoritářští vládci umlčet opozici, řeknou, „vždyť to je naprosto běžné, vždyť i Trump byl na Twitteru zablokován“.
Podotkl také, že mu na Twitteru chodí vyhrůžky smrtí ve velkém, a nikdo z vyhrožujících nebyl Twitterem zablokován.
Před přílišnou mocí sociálních sítí varovala i německá kancléřka Angela Merkelová.
Své si k počínání sociální sítě Twitter řekl i europoslanec Alexandr Vondra, který dal jasně najevo, že z počínání technologických gigantů má strach. Stačí se podívat na to, jak tito technologičtí giganti vzali útokem síť Parler poté, co se tam přesunula řada uživatelů právě na protest proti tomu, co se stalo Donaldu Trumpovi.
„Když se řada konzervativců na protest proti jednostranné šikaně (například účty představitelů íránského režimu vyzývající ke zničení Izraele nebo čínské ambasády v USA oslavující genocidu Ujgurů fungují dál) přesunula na platformu Parler, technologické giganty se rozhodly ji zničit. Z té koordinace jde strach. Během 24 hodin síť, kterou používaly miliony Američanů a kam se přesunuli i známí představitelé americké konzervativní scény, zlikvidovala velká trojka Google, Apple, Amazon. Nad konkurenčním Gabem visí hrozba odstřihnutí od platebních systémů. Pokud by se stejný metr jako na Parler použily na Twitter, musely by ho zničit dávno, protože je plný výzev k násilí, oslav terorismu, levicových a nakonec i pravicových radikálů. Třeba tvít vůdce sekty Nation of Islam Louise Farrakhana, že Židé jsou termiti, visel bez povšimnutí skoro dva roky. Ještě včera na Twitteru trendoval hashtag „Oběste Penceho“, opět bez povšimnutí,“ napsal Vondra.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp