Ekonomka na svém blogu připomíná, že Řecko mělo vysoký dluh vždy, a to zároveň i s problémy jej splácet. „Historické kořeny problému jdou několik staletí nazpět. V novodobé historii hospodařilo Řecko s permanentním deficitem od roku 1974 a od roku 1981 přesahoval roční deficit 3 % HDP,“ poznamenává.
Nevynechala ani vzpomínku na to, jak Řecko „fixlovalo“ statistiky a skrývalo extrémní zadlužení, aby se mohlo stát členem eurozóny, což by při jeho skutečných cílech bylo nemožné, vzhledem k přísným kritériím před přijmutí eura.
„Později se ukázalo, že podvody a manipulace s oficiálními statistikami byly běžné. Evropské úřady Řekům naletěly. Řecké úřady fixlovaly zásadní data o veřejných financích dlouhá léta. To se potom odráželo v uměle vyvolané důvěře na finančních trzích, kde je zvykem s daty pracovat a důvěřovat jim,“ dodává.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rak