Vražda maltské novinářky a Unie nekoná! Euronews podfinancovaná, sháněla peníze i z Ruska. Poplašná slova portugalské europoslankyně v Praze

03.01.2019 18:42 | Zprávy

REPORTÁŽ Malta je centrem praní špinavých peněz, korupce a mafií, kde není doposud vysvětlena vražda investigativní novinářky. To uvedla na pražském setkání novinářů z celé Evropy, které organizovalo Evropské centrum pro svobodu tisku a médií se sídlem v Lipsku, europoslankyně, Portugalka Ana Gomes, která je v politické frakci, kde jsou přítomni také Zelení. Oligarchové ve spolupráci s politiky chtějí lidem vymývat mozky. Tři procenta zdanění Googlu či Amazonu jsou pro mnohé unijní státy čirou fikcí a raději budou podporovat daňové ráje než jednotný systém pro celou EU.

Vražda maltské novinářky a Unie nekoná! Euronews podfinancovaná, sháněla peníze i z Ruska. Poplašná slova portugalské europoslankyně v Praze
Foto: Radim Panenka
Popisek: Evropský parlament ve Štrasburku

Hlavní část vystoupení europoslankyně se týkala vraždy maltské novinářky, která zahynula při výbuchu svého auta a psala o nekalých praktikách, které vedou až do nejvyšších pater maltské politiky. Unie však nekoná, stejně jako je netečná k bruselskému mediálnímu projektu, které je vlastně její „dítě“. Na začátku svého vystoupení se pustila do problematiky televize Euronews, která by měla přinášet kvalitní informace z EU a jednotlivých členských zemí, ale je hluboce podfinancována, takže se obrací na kdekoho, kdo může pomoci…

Euroskrblíci

„Euronews financuje Evropská unie jenom částečně, dostávají jenom asi 30 milionů eur ročně,“ informovala europoslankyně přítomné. „Proto museli získávat také soukromé prostředky na svůj provoz. Získali dokonce nějaké peníze i z Ruska. A také z Egypta, kde byl zdroj napojený na Saúdskou Arábii. Ne že by v redakci byla úplná samocenzura, ale oni kupříkladu zrušili perský jazyk. Vím, že někteří novináři se na mne obraceli a varovali mě před děním v Euronews. Požádala jsem proto Evropskou komisi, aby zajistila dostatečné financování pro Euronews, protože jinak nemá smysl bojovat proti hybridní válce.“

A pak přitvrdila: „Víme, že Rusové ovlivňovali Brexit. Vstupovali také do předvolební kampaně v USA, podporovali Le Penovou, a pokud nebudeme mít dobře placenou novinářskou službu v EU, tak se to nepodaří. Ale k tomu potřebujete také správnou vládu a všechno musí podléhat demokratickým mechanismům. Euronews, myslím, nebylo dobře řízeno. Ale ve skutečnosti je opravdu uznáváno. Nesmíme dovolit, aby sloužilo zájmům vybraných subjektů,“ varovala portugalská europoslankyně.

Politici kámoši s mafiány

„Oligarchové prostě nechtějí dělat jenom cenzuru, ale chtějí vymývat mozky lidí. Také chtějí zastrašovat ostatní novináře, aby neměli odvahu svobodně psát a mluvit. Kuciak byl zabit, protože dělal opravdu investigativní novinařinu. Byla jsem opravdu šokována tím zastrašováním, které se dostává novinářům,“ rozohnila se Ana Gomes. „Kupříkladu politici si nechávají radit velmi podivnými lidmi, kteří jsou zavlečeni do různých skandálů a zastrašují novináře. Případ na Maltě dále pokračuje, nikdo nechce napsat úplnou pravdu, protože se všichni bojí, ale lidi to samozřejmě zajímá. Nemají ale jak se k tomu dostat, protože jsou záměrně šířeny zavádějící zprávy, a to zcela organizovaným profesionálním způsobem. Například internetová a mediální skupina, podporovaná maltskou vládou, šíří nesmysly po internetu, aby vymyla lidem mozky a zabránila, aby zjistili, kdo vlastně stojí za vraždou zdejší žurnalistky a za zastrašováním novinářů,“ představila přítomným problém, který není mainstreamovými médii příliš ventilovaný. „Je to útok na svobodu a na média. Máme opravdu velký problém, že nejsme schopni institucionálně reagovat na tyto problémy. Klidně vám mohu říci, že se snažím v Evropském parlamentu a s novináři musíme bojovat opravdu dál.“

Dále se pak věnovala velkým internetovým vyhledávačům a nadnárodním korporacím. „Měli byste vědět, že tříprocentní daň na Google, Apple, Amazon zatím nebyla zakotvena. Německý ministr financí byl proti tomu. To je špatně, ale přiznávám, že je také členem naší politické frakce. Evropská komise navrhovala, abychom používali společný daňový základ napříč celou Unií, aby nebylo možné přesouvat zisky z jednoho státu do druhého, tam, kde je lepší zdanění. Ale jednotlivé státy se nakonec postavily proti tomu. Například moje kamarádka z Nizozemí také hlasovala proti. Členské státy samozřejmě vědí, že je třeba mít jednotný daňový základ, ale nakonec to neberou úplně vážně. Jak mají začít konat ve svých zemích, tak odloží evropské myšlenky a řeknou, že by se to občanům nemuselo líbit.“

Bojující česká eurokomisařka

Poté pochválila českého zástupce v bruselském vedení: „Eurokomisařka Jourová odvádí opravdu výbornou práci. Je to hodně o praní špinavých peněz, o mafii. Někteří lidé se prostě domnívají, že to není třeba řešit. Přitom jeden z našich významných členských států je centrem organizovaného zločinu a byla tam zavražděna novinářka. Ano, je to otázka právního státu a velice mne rozčiluje, že někteří si myslí, že je to nepodstatné, že Malta je malá, má jen 400 000 obyvatel. Jsem nespokojena a rozhořčena,“ konstatovala ve svém krátkém vystoupení Ana Gomes.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ukrajinský útok? Ze sklepa vyběhne 10 Rusů. „O čem chceme vlastně jednat?“

8:04 Ukrajinský útok? Ze sklepa vyběhne 10 Rusů. „O čem chceme vlastně jednat?“

Ukrajinské síly obnovily útok v Kurské oblasti. Podle analytika Simplicia ovšem není útok příliš sil…