Jde téměř o každodenní útoky, při nichž Palestinci používají nože nebo automobily. Izraelci střílejí v obraně, ale ve většině případů jsou útočníci zabiti. Vztahy Izraele a Švédska jsou napjaté od roku 2014, kdy Švédsko uznalo Palestinu jako stát. Wallströmová pak navíc ještě prohlásila, že osud, jemuž čelí Palestinci, je jedním z faktorů radikalizace islamistů. "Je důležité, aby byla tato úmrtí prošetřena a vysvětlena a aby byli případní viníci stíháni," řekla dnes v parlamentu Wallströmová k násilnostem.
Spojené státy, Evropská unie i OSN uznávají právo Izraele na sebeobranu
Izraelské ministerstvo zahraničí vzápětí vydalo prohlášení, v němž se uvádí, že "švédská ministryně zahraničí svými lehkovážnými a absurdními výroky podporuje terorismus a nabádá k násilí". Izraelský ministr pro vědu, techniku a vesmír Ofir Akunis navrhl, aby se raději vyšetřovalo, "jak je možné, že byla zvolena žena, která tak nepokrytě nenávidí Izrael a která se udržela ve funkci ministryně zahraničí".
Spojené státy, Evropská unie i OSN sice uznávají právo Izraele na sebeobranu, ale vyzývají k umírněnosti, aby se situace dále nevyhrocovala. Za příčinu násilí se považuje právní nejistota, v níž Palestinci žijí. Mírové rozhovory se zhroutily v roce 2014 a Izrael pokračuje v budování osad na Západním břehu Jordánu, kde má Palestina vzniknout.
Wallströmová už loni hovořila v souvislosti s Izraelem o nepřiměřeném použití síly a izraelský premiér Benjamin Netanjahu kvůli tomu protestoval u předsedy švédské vlády Stefana Löfvena.
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk, mp