Vrcholný šéf ČT promluvil ke skandálu s Rusnokovým "Ty vole, Mandela"

10.12.2013 10:25 | Zprávy

Kauza „Ty vole, Mandela“, jak se bezprostředně začalo říkat indiskrétně odposlechnutému rozhovoru premiéra Rusnoka s ministrem Pickem ve vládní lavici Poslanecké sněmovny, vyvolala kromě debaty o premiérových slovech rovněž polemiku, zda má Česká televize v rámci parlamentního zpravodajství právo pouštět i tyto čistě soukromé rozhovory.

Vrcholný šéf ČT promluvil ke skandálu s Rusnokovým "Ty vole, Mandela"
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér v demisi Jiří Rusnok ve sněmovně

Již během víkendu se na serveru Britské listy rozčílil Štěpán Kotrba. Ten zkonstatoval, že Česká televize evidentně měla zájem tuto kauzu „rozmáznout, neboť během přestávky neztlumila zvuk sněmovního mikrofonu (což se obvykle dělá), a dokonce uprostřed premiérovy promluvy začala snímat vládní lavici, ačkoliv jinak v přestávkách nabízí pouze záběr, ukazující plénum.

„Ukazuje to míru neschopnosti a záštiplnosti týmu televize, která by měla plnit veřejnou službu. Místo toho se vyžívá v bulvárnosti a rozdmýchávání nenávisti,“ napsal Kotrba. Podle něj se jednalo o zneužití sněmovní novinářské akreditace, která by pro Českou televizi mohla mít důsledky.

Indiskrece televize rozhořčila i některé poslance, kteří se ke kauze prostořekého premiéra vyjádřili pro ParlamentníListy.cz. „To, jak se v soukromí vyjadřuje každý z nás, je skutečně soukromá věc,“ rozčílil se poslanec Tomio Okamura. Senátor Vladimír Dryml se rovnou osopil na redaktory České televize. „Novinářská etika je asi pro některé prázdný pojem,“ poznamenal. A jeho kolega Miroslav Krejča rovnou napsal: „Jsme národ bonzáků a donašečů. Za to se stydím.“

Polemika se vedla především o roli České televize, která dehonestující video odvysílala. Stalo se tak při nočním opakování záznamu jednání sněmovny. V tu chvíli premiérova slova zaujala jednoho z diváků, který jej umístil na Facebook. Během dopoledne se po síti záznam dostal k několika vlivným facebookářům, kteří jeho šíření ještě urychlili. Kolem poledne video zaznamenala první média.

Česká televize ale poté, co se z videa stala skutečná aféra, odmítla, že by zveřejnění mohla nějak ovlivnit. Programový ředitel ČT Milan Fridrich na svém Facebooku, který posléze ocitoval server Britské listy, uvedl: „Ve sněmovně nejsou kamery a mikrofony ČT. ČT jen záznamy jednání PS vysílá povinně, ale nevyrábí ten záznam. To někdo v režii v PS nechal zapnuté mikrofony a natáčel a natáčel. ČT to odvysílala, protože ten záznam vysílá vždy tak, jak jej od PS dostane... ČT nezaznamenává jednání PS, to dělá sněmovna sama. ČT neovládá kamery a mikrofony v PS od roku 2010. ČT má povinnost odvysílat celé jednání PS tak, jak je natočeno. Nezasahuje do toho, neboť na to nemá právo.“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

Jak přesně si to vyvlastnění představujete?

A byť je to mířeno proti Rusům, není paradox, že přesně tohle dělali oni? Fakt myslíte, že je to demokratický nástroj?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kdo nesmrdí, není Čech, poučí děti neziskovky. Klimatická instruktáž pro učitele a milionové dotace

20:37 Kdo nesmrdí, není Čech, poučí děti neziskovky. Klimatická instruktáž pro učitele a milionové dotace

Vzdělávání dětí a studentů v oblasti klimatu stále častěji začíná zaujímat místo ve výuce na školách…