Janda sdílel článek z webu Nový deník, který nesl název „Konec spanilé jízdy CEFC. Firma maže svůj název z českých dcer, Tvrdíkova pravá ruka přišla o všechny funkce“. V článku se píše o tom, že zatímco před dvěma lety prezident Zeman sliboval miliardové čínské investice a okázale společnosti CEFC otevíral všechny dveře, nyní se tato společnost snaží nenápadně zmizet. Kvůli finančním problémům se prý nedávno Číňané stáhli hned ze čtyř českých firem.
„Jméno skupiny zmizelo z názvu firmy vlastnící rozlehlý kancelářský komplex Florentinum a stejně tak se přejmenovaly loni založené firmy - z CEFC Asset se stala Prague Asset 01 a z CEFC Asset 02 zase NP30 Asset,“ vypočítává článek. Kromě toho CEFC zrušila investici do cestovní kanceláře Canaria Travel.
K průvanu došlo i ve vedení české odnože čínské firmy. Jaroslav Tvrdík, hlavní tvář česko- čínské obchodní spolupráce, čistky ustál, ale jeho dlouholetá pravá ruka Marcela Hrdá musela podle Nového deník odejít.
Aktiva z CEFC byla v rámci restrukturalizace převedena do firmy CITIC Europe, a.s.. V její dozorčí radě stále sedí Jaroslav Tvrdík, ale Marcelu Hrdou vystřídala Číňanka Xia Ren.
Podle Jakuba Jandy koluje v bezpečnostní komunitě vtip, že angažmá Jaroslava Tvrdíka bylo tím nejlepším aktivním opatřením proti posilování čínského vlivu.
„Před třemi lety se oznamovaly veliké "strategické" investice v Česku. Dnes čínský stát dělá v CEFC (vlajkové lodi čínského vlivu v Česku) čistky, z velikých investic nezbylo nic jiného než snaha kupovat si politický vliv,“ napsal už vážněji Janda.
Že čínská akvizice dopadla takto tristně, to je podle něj především zásluha Jaroslava Tvrdíka.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav