Bývalý novinář týdeníku Týždeň a dnes novinář deníku Postoj Martin Hanus prozradil, že i on se rozhodl vyslechnout verzi sedmi odsouzených mužů a prý jim bohužel uvěřil. V jejich jménu poté šířil konspirační teorie. Dnes věří, že jde o právem odsouzené pachatele, a je mu líto, že se jich zastával.
Hanus se rozhodl o celé kauze napsat knihu. O vrazích a násilnících v ní prozradil, že někteří z nich pocházeli z prominentních komunistických rodin a tehdy v 70. letech minulého století se snažili celé vyšetřování zhatit hned v zárodku. Když se přece jen rozběhlo, snažili se prý zastrašovat svědky. Pánové byli odsouzeni, ale po pádu komunistického režimu se ocitli na svobodě. Hanus to připomněl ve článku pro deník Postoj.
Na svobodě se vrazi a násilníci snažili šířit svou verzi příběhu, podle které se proti nim spikla komunistická justice, ale i orgány pozdějšího demokratického státu. Jejich konspirační teorii uvěřil kdekdo. Aby ji vrazi a násilníci podpořili, roztočili prý „spirálu zla“.
„Z vraždy vyplynuly další zločiny – zahlazování stop, zastrašování svědků, popírání vlastní viny, svalování viny na jiné. A nakonec to, čeho jsme byli svědky už my všichni, vyyužití svobodných médií na rozšíření úspěšné lži, že jsou nejen nevinnými oběťmi, ale i hrdiny vzdoru proti zločincům v řadách policie, prokuratury, soudů či proti zaprodaným soudním znalcům a novinářům,“ popsal situaci Hanus.
Dva z odsouzených se v únoru tohoto roku objevili na večírku, kam zavítal i prezident Andrej Kiska. Na večírku byli k vidění odsouzení Stanislav Dúbravický a František Čerman. Dúbravický dostal od komunistického soudu dvanáctiletý trest, Čerman o rok méně.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp