Výbušné dokumenty z USA, které se při výročí Mnichova moc neprobíraly

02.10.2018 12:14 | Zprávy

K výročí 80 let od mnichovské smlouvy se tématu začal věnovat novinář Erik Best v několika facebookových postech a také ve svém Posledním slově. Čtenářům přibližuje názory amerického prezidenta Franklina Delano Roosevelta na mnichovskou dohodu a jeho působení ve vyjednávání. Ukazuje, že americký prezident zde měl svá želízka v ohni a prosazoval mírové řešení za každou cenu.

Výbušné dokumenty z USA, které se při výročí Mnichova moc neprobíraly
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka USA

K výročí Mnichova se vyjadřovalo mnoho českých osobností a řešily otázky tehdejší diplomacie a hlavně, zda jsme se tehdy měli vojensky bránit. Jedním z těch, kdo tehdejší dění přibližoval čtenářům, byl i český novinář amerického původu Erik Best. Už 26. září postoval Best na svůj facebook záběry z dobového vydání New York Times s komentářem: „Před 80 lety vyzval Roosevelt Hitlera a Beneše k pokračování v jednání, aby svět mohl ‚uniknout šílenství nového uchýlení se k válce‘.“

„Včera Rooseveltova výzva k míru adresovaná Hitlerovi a Benešovi, dnes Hitlerova okamžitá odpověď: Za existenci sudetoněmeckého problému Německo nemůže,“ komentoval další výtisk New York Times Erik Best.

„Roosevelt Hitlerovi: Nic nestojí v cestě uspořádání konference,“ přidal Best o den později.

„Bílý dům 28. 9. 1938: Konference čtyř mocností v Mnichově ‚nabízí velkou naději a povzbuzení‘,“ překládá Best klíčovou část dalšího textu o postoji tehdejší administrativy k Mnichovu.

„Po podpisu dohody v Mnichově panovalo ve Washingtonu ‚největší potěšení‘. Podněty Čechoslováků, že by Roosevelt mohl urovnat rozdíly, nebyly vyslyšeny. Prezident vyzval národ k modlitbě za trvalý mír,“ přiblížil reakci na výsledek dohody novinář.

„V Mnichově rozhodl Roosevelt,“ tak vyznívá text dalšího příspěvku z dobových New York Times, kterým svou exkurzi do historie Best na Facebooku zatím zakončil.

Tématu věnoval Erik Best také dvě své glosy v Posledním slově na webu Fleet Sheet. V té první z 27. září informuje čtenáře o tom, jak Roosevelt psal tehdejšímu kanadskému premiérovi Mackenzie Kingovi. Vyjadřoval radost amerického lidu, že se podařilo odvrátit válku a v další korespondenci, že mu bylo privilegiem sehrát roli ve „zmírnění evropské krize“.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

MUDr. Ivo Trešl byl položen dotaz

očkování

Vážený pane doktore, ráda bych využila možnosti se vás zde zeptat na jednu věc. Když se nechám očkovat proti černému kašli, znamená to, že ho nemůžu dostat nebo je to jak s vakcínou proti covidu? A ještě na jak dlouho mě případně očkování proti nákaze ochrání? A když už jsem nakousla téma covid, pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rusové vyhrají a bude to ošklivé, říká profesor. Trump Putinovi nevyhoví

20:46 Rusové vyhrají a bude to ošklivé, říká profesor. Trump Putinovi nevyhoví

Válka na Ukrajině se bude i po inauguraci prezidenta USA Donalda Trumpa řešit na bojišti, Rusové dos…