Výbušné dokumenty z USA, které se při výročí Mnichova moc neprobíraly

02.10.2018 12:14 | Zprávy

K výročí 80 let od mnichovské smlouvy se tématu začal věnovat novinář Erik Best v několika facebookových postech a také ve svém Posledním slově. Čtenářům přibližuje názory amerického prezidenta Franklina Delano Roosevelta na mnichovskou dohodu a jeho působení ve vyjednávání. Ukazuje, že americký prezident zde měl svá želízka v ohni a prosazoval mírové řešení za každou cenu.

Výbušné dokumenty z USA, které se při výročí Mnichova moc neprobíraly
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka USA

K výročí Mnichova se vyjadřovalo mnoho českých osobností a řešily otázky tehdejší diplomacie a hlavně, zda jsme se tehdy měli vojensky bránit. Jedním z těch, kdo tehdejší dění přibližoval čtenářům, byl i český novinář amerického původu Erik Best. Už 26. září postoval Best na svůj facebook záběry z dobového vydání New York Times s komentářem: „Před 80 lety vyzval Roosevelt Hitlera a Beneše k pokračování v jednání, aby svět mohl ‚uniknout šílenství nového uchýlení se k válce‘.“

„Včera Rooseveltova výzva k míru adresovaná Hitlerovi a Benešovi, dnes Hitlerova okamžitá odpověď: Za existenci sudetoněmeckého problému Německo nemůže,“ komentoval další výtisk New York Times Erik Best.

„Roosevelt Hitlerovi: Nic nestojí v cestě uspořádání konference,“ přidal Best o den později.

„Bílý dům 28. 9. 1938: Konference čtyř mocností v Mnichově ‚nabízí velkou naději a povzbuzení‘,“ překládá Best klíčovou část dalšího textu o postoji tehdejší administrativy k Mnichovu.

„Po podpisu dohody v Mnichově panovalo ve Washingtonu ‚největší potěšení‘. Podněty Čechoslováků, že by Roosevelt mohl urovnat rozdíly, nebyly vyslyšeny. Prezident vyzval národ k modlitbě za trvalý mír,“ přiblížil reakci na výsledek dohody novinář.

„V Mnichově rozhodl Roosevelt,“ tak vyznívá text dalšího příspěvku z dobových New York Times, kterým svou exkurzi do historie Best na Facebooku zatím zakončil.

Tématu věnoval Erik Best také dvě své glosy v Posledním slově na webu Fleet Sheet. V té první z 27. září informuje čtenáře o tom, jak Roosevelt psal tehdejšímu kanadskému premiérovi Mackenzie Kingovi. Vyjadřoval radost amerického lidu, že se podařilo odvrátit válku a v další korespondenci, že mu bylo privilegiem sehrát roli ve „zmírnění evropské krize“.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Němec šel sedět za e-mail vrchnosti. Stěžoval si, tak na něj politička poslala ruku zákona

21:32 Němec šel sedět za e-mail vrchnosti. Stěžoval si, tak na něj politička poslala ruku zákona

Nespokojený Němec napsal e-mail ministerské předsedkyni Meklenburska-Předního Pomořanska. Ta se e-ma…