Vypadnou lidovci ze Sněmovny? Podívejte, co udělal Jurečka vlastním voličům. Rouček ukazuje na Moravu

17.06.2023 10:45 | Komentář

EVROPAN LIBOR ROUČEK „Vzpomínám si na Václava Klause, jak říkal, že do deseti let Rakousko dohoníme. Bohužel.“ Bývalý místopředseda Evropské parlamentu, někdejší redaktor Hlasu Ameriky připomíná sociální i ekonomické rozdíly mezi evropskými státy a všímá si čilého cestovního ruchu. „Náš problém a chyba naší politiky! Jednostranná orientace na Tchaj-wan,“ vzkazuje. Přidává pár slov k lidovcům a jejich nejnovější výměně stráží na postu ministra zemědělství. „Zakládají si na tom, že jsou sociálně ohleduplná klidná síla. Jenže vláda moc sociálně ohleduplnou politiku nedělá,“ říká.

Vypadnou lidovci ze Sněmovny? Podívejte, co udělal Jurečka vlastním voličům. Rouček ukazuje na Moravu
Foto: archiv L. Rouček
Popisek: Bývalý místopředseda Evropského parlamentu a europoslanec Libor Rouček

I při aktuální návštěvě Rakouska se neubránil srovnávání s Českou republikou. „Do Rakouska samozřejmě jezdím rád. Poskytlo mi asi před pětačtyřiceti lety azyl. Mohl jsem tam žít, studovat a pracovat. Rakousko byla a je země, kde se neplatí školné. To je jeden z důvodů, proč vždycky budu sociálním demokratem. Bylo to Rakousko, sociální stát, který mně umožnil vystudovat. V Americe bych si nemohl dovolit studovat, už tenkrát se tam platilo vysoké školné,“ zavzpomínal na začátek svého dnešního komentáře bývalý místopředseda Evropské parlamentu, někdejší mluvčí české vlády se zkušenostmi redaktora Hlasu Ameriky Libor Rouček. Do Rakouska se rád vrací a pozoruje, jak si vede ekonomicky i sociálně. „Velmi dobře. S Rakouskem byla Česká republika historicky spojená. Když skončila druhá světová válka, v Československu byla dvojnásobně vyšší životní úroveň než v Rakousku. Jak šel čas, předběhli nás,“ popisuje Rouček a připomíná, že od roku 1989 uběhlo více než třicet let. „Vzpomínám si na Václava Klause, jak říkal, že do deseti let Rakousko dohoníme, a bohužel. V Rakousku je průměrná mzda cca čtyři tisíce čtyři sta eur a kolik u nás? V životní úrovni a kvalitě života je jen tak nedohoníme,“ dodal.

Rouček: Solidnost je základ k úspěchům

A jaký je důvod slabších hospodářských výsledků? „Nejde jen o Rakousko. Něco podobného vidím i v zemích jako je Švédsko nebo Belgie a dalších vyspělých zemích. Naprostá většina lidí jsou solidní, poctiví a u nás, bohužel, máte pocit, že se vás všude snaží oškubat a obalamutit. Ať jsou to mezilidské obchodní nebo politické vztahy, musejí být založeny na určité důvěře a solidnosti. To jsou vlastnosti, které nám do velké míry chybí v porovnání s nejvyspělejšími státy,“ analyzuje. „Přál bych si, abychom si toto uvědomili a začali na tom krok za krokem pracovat. Chovat se k sobě slušněji a solidněji. Aby to, na čem se domluvíme, platilo, třeba podáním ruky. Ne se pořád hádat a soudit. Solidnost je základ k hospodářským a sociálním úspěchům. Vždycky, když do Rakouska přijedu, toto si uvědomím. Samozřejmě kromě pohledu na krásné životní prostředí,“ dodal. 

Rouček poukazuje i na to, že do ostatních míst Evropy opět cestují turisté. „Do Rakouska se vracejí asijští čínští turisté. Tady bych upozornil, že do Vídně stejně jako do Mnichova létají. Bohužel, k nám ne. Chceme-li mít vůbec nějaká odvětví hospodářství, která porostou a turistika je jedno potenciální odvětví, mohli bychom se zamyslet nad tím, proč Číňané létají do Vídně, Mnichova a dalších západoevropských metropolí. Náš problém a chyba naší politiky! Jednostranná orientace na Tchaj-wan,“ osvětlil zásadně. 

Nový ministr zajistí levnější potraviny? „Myslím si, že ne.“

Týden byl hodně pestrý na české politické dění. Dlouholetý politik KDU-ČSL Marek Výborný vystřídá na pozici ministra zemědělství Zdeňka Nekulu. „Máme strašně slabé zákony a slabé vymáhání zákonů na ochranu spotřebitele. Jinými slovy, co si může dovolit stát ve Francii, těžko si může dovolit u nás. Třicet let je propagovaný fetišismus trhu bez ohledu na to, jaké má dopady na spotřebitele,“ uvedl Rouček, který už před časem zveřejnil na své sociální síti tuto informaci: „Francouzský ministr financí Le Maire jednal se zástupci 75 potravinářských firem, které mají 80% podíl na francouzském trhu. Výsledek jednání je, že tyto firmy včetně nadnárodních koncernů jako je Unilever, sníží ceny na stovky druhů svých potravinářských výrobků.“

Měli bychom si i v tomto smyslu zamést před vlastním prahem. „Podívat se do vyspělejších zemí, jak je chráněn spotřebitel. V tomto případě v oblasti cenotvorby hlavně v základních produktech jako jsou potravinářské výrobky. Jestli na toto bude mít vliv výměna ministra zemědělství? Jsem velmi skeptický, myslím si, že ne,“ uvedl.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Je pravda, že jste byl člen Pirátů?

A jak se to stalo, že jste od Pirátů přešel ke komunistům? Nebo podle vás platí, že Piráti jsou vlastně novodobý komunisté, jak mnozí tvrdí?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Po večerech sní o generálské frčce“. Foltýn a jeho rychlá rota

4:45 „Po večerech sní o generálské frčce“. Foltýn a jeho rychlá rota

Je to největší příběh české politiky v letošním roce, současně se ale hodí na silvestra. Působení Ot…