Výbor pro obranu má ve středu projednávat kauzu nákupu pasivního sledovacího systému za 1,5 miliardy korun. Přitom obdobný komplet pořídilo NATO za přibližně třetinovou cenu. Myslíte, že ten rozdíl v ceně lze rozumně odůvodnit?
V poslední době jsem ministra Metnara několikrát pochválil. Za modernizaci vrtulníků i pořízení izraelských radarů. Ale v případě pasivních radarových systémů mám značné pochybnosti. Pasivní sledovací systém je vynikající věc, je také dobré, že je to český výrobek, ale celková cena se mi už na první pohled jeví jako nesmyslně přemrštěná. Nedává smysl, aby to stálo třikrát víc než podobná zakázka před několika lety pro NATO.
Ministr obrany se ovšem brání tím, že systém pro armádu ČR je bojově nasaditelný, mobilní, s balistickou ochranou pro komplexní zjišťování pozemních, vzdušných a námořních cílů, kdežto NATO pořídilo přehledový systém pro zjišťování vzdušných cílů. Jak jeho slova hodnotíte?
Pokud mám správné informace, tak systém dodaný pro NATO je také mobilní a nasaditelný. Jediný zásadní rozdíl, myslím, je v tom, že systém, který má dostat AČR, je vybavený kompletní balistikou. Jsou-li mobilní podvozky plně opancéřované a má-li celý systém další balistickou ochranu, může být dražší o desítky miliónů na jednotku, možná tedy o nějaké dvě až tři stovky miliónů za celek, ale jen těžko se tím dá vysvětlit nárůst ceny málem o jednu miliardu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tomáš A. Nový