Úvodem svého textu Slonková píše, že sice Babiš v Lidových novinách uvedl, že přenechá klidně premiérský post Richardu Brabcovi, fakticky však nic takového udělat nehodlá. „Zatím. V tuto chvíli je to jen testovací balónek před dnešní schůzkou s prezidentem. Premiér v demisi nyní trpí informační nouzí. Neví přesně, jak se prezident zachová. Ve hře je totiž i varianta, že Babiše premiérem nejmenuje a druhý pokus svěří někomu, kdo mu sestaví prezidentskou vládu,“ zmínila Slonková. Následně však dodala, že Babiš se podle svých spolupracovníků nic takového udělat nechystá.
Původní text ZDE
„Máme protichůdné informace, jedny naznačují, že Miloš Zeman začne šéfovi škodit a druhý pokus dá někomu sobě blízkému. Naopak jiné informace potvrzují, že s ním prezident dál počítá. Každopádně čekáme na úterní schůzku šéfa s prezidentem, kde se to vyjasní,“ podotkl v článku Babišův spolupracovník ze Sněmovny.
Následně ještě dodal, že kdyby hrozilo, že si prezident chystá nějakou úřednickou vládu, tak by Babiš začal reálně uvažovat o tom, že by místo sebe vystrčil Brabce, nebo někoho jiného, kdo by nebyl překážkou pro sestavení vlády s důvěrou.
Andrej Babiš má za to, že si před sociálními demokraty stáhl kalhoty ze tří čtvrtin, ale oni chtěli, aby se vysvlékl úplně. A takhle se prý kompromis při jednáních o vládě nedělá. Babiše evidentně rozzlobilo, jak ČSSD k jednáním přistupovala.
Trestně stíhaný premiér v demisi dal najevo, že se skloní před vůlí prezidenta Miloše Zemana a přijme možnost, že pověří rozhovory o sestavení vlády někoho jiného. „Když prezident řekne, že pověří vyjednáváním o vládě někoho jiného z hnutí ANO, tak to budu akceptovat,“ řekl v rozhovoru pro LN. Jedním dechem také odmítl předčasné volby.
Prezident Zeman předčasné volby také odmítá a ve chvíli, kdy v Česku neexistuje vláda s důvěrou, má Zeman velký manévrovací prostor k politickým jednáním. Zatím jsme totiž stále ve fázi prvního ústavního pokusu o sestavení vlády z možných tří.
Poté, co ČSSD na oko ukončila jednání s hnutím ANO, byly nejhlasitěji skloňované dvě možnosti. První: předčasné volby. Druhá: dohoda s SPD. A vzhledem k tomu, jak řada politiků na Tomia Okamuru nahlíží, jsme se jednotlivých poslanců ANO zeptali, zdali na takovouto spolupráci kývnou. V tuto chvíli je nutné zdůraznit, že jednoznačný názor neřekl prakticky nikdo. Všichni čekají na úterní jednání klubu. Nejcennější informace tak pocházejí ze slov mimo záznam.
Nejprve ovšem oficiální postoje některých poslanců ANO. „Už od počátku, po volbách, jsem říkal, že jsem příznivcem středopravicové vlády hnutí ANO s ODS, která by i přes rekordní roztříštěnost sil v PS umožnila vládnout pouze dvěma politickým subjektům. To se ukázalo opakovaně jako nereálné řešení, bohužel. Na debatu o dalších variantách si počkám na úterní jednání poslaneckého klubu. Do té doby by bylo ode mne nefér něco veřejně komentovat a předjímat,“ sdělil redakci poslanec Patrik Nacher. „V současné době potřebuji znát názory kolegů, ale i vyjádření ostatních účastníků vyjednávání. Pak budu teprve schopen si udělat ucelený obrázek, jak bych postupoval,“ dodal Jiří Bláha.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef