Úvodem Vystrčil hovořil o návštěvě běloruské opoziční lídryně Cichanouské. „Hlavním důvodem, proč jsem ji pozval, bylo vyjádřit paní Cichanouské a svobodnému Bělorusku, opozici běloruské, podporu, protože jsme přesvědčeni, že to, co se děje v Bělorusku, jednak známe z padesátých let a jednak je to nedemokratické a my chceme, aby v Bělorusku došlo ke svobodným a férovým volbám, aby byli propuštěni političtí vězni a demokratická unie by k tomu měla přispět, to znamená demokratické státy z celého světa, kam patří i státy Evropské unie,“ podotkl.
Cichanouská vyzvala v Česku, aby byly další sankce vůči režimu Alexandra Lukašenka – má v tomto Vystrčilovu podporu? „Má. A dokonce na setkání, kde byl přítomen i ministr zahraničních věcí i první místopředseda vlády Jan Hamáček, i z úst představitelů vlády zaznělo, že poté, co Evropská unie projedná a schválí realizaci čtvrtého sankčního balíčku, že se k tomu Česká republika rozhodně připojí. Takže já si myslím, že ta návštěva byla úspěšná a čeho si velmi vážím, je, že došlo vlastně k setkání paní Cichanouské se všemi čtyřmi nejvyššími ústavními činiteli, to znamená ta jednota zahraničněpolitická nejvyšších ústavních činitelů je v tomto směru vlastně nejvyšší, jaká být může. A to považuji také za úspěch této návštěvy a tím i za velký úspěch politiky Senátu,“ dodal Vystrčil.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef