Zdůraznil, že je velmi rád, že mohl přijet na Tchaj-wan. Všechny Tchajwance srdečně pozdravil.
„Obdivuji vaši sílu, odvahu a energii, se kterou o své krásné ostrovy i svobodu a demokracii pečujete,“ pravil Vystrčil.
„Přijíždím k vám jako aktivní politik s podporou českého Senátu. Horní komory našeho parlamentu, tedy instituce, která je pojistkou české demokracie, instituce, kterou osobně považuji u nás v Česku za nejdemokratičtější a nejsvobodnější,“ pokračoval.
Vyjádřil naději, že na Tchaj-wan dříve či později dorazí i další demokraticky zvolení političtí představitelé jiných evropských zemí.
Ve svém projevu zmínil také posledního československého a prvního českého prezidenta Václava Havla. Toho vnímá jako otce moderní české demokracie obnovené po 17. listopadu 1989. Havel přijel na Tchaj-wan v roce 2004, tedy v roce, kdy již byl prezidentem Václav Klaus, ale Havlův odkaz považuje Vystrčil stále za zásadní pro českou demokracii. Není přitom bez zajímavosti, že první choť prvního prezidenta Václava Havla navštívila Tchaj-wan jako první dáma našeho státu již v roce 1990.
„Říkám to tady také proto, abychom si my, muži, uvědomili, že ženy vědí občas lépe a dříve než my muži, co je správné, a také bývají leckdy odvážnější,“ uvedl Vystrčil.
Nezůstal však je u rodiny Havlových. Zmínil i stávajícího prezidenta republiky Miloše Zemana.
„Zatímco my v Česku máme v současné době pana prezidenta, který mi cestu k vám na Tchaj-wan nedoporučil, na Tchaj-wanu jste si k mé radosti nedávno zvolili paní prezidentku, na setkání s níž se velmi těším a která mou cestu a spolupráci demokratických zemí velmi podporuje. Velmi si toho vážím,“ poděkoval Vystrčil.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp