Slova prezidenta Petra Pavla v belgických Bruggách, že by bylo dobré diskutovat o tom, zda by se členské státy Evropské unie neměly vzdát práva veta, znepokojila podle serveru idnes.cz koalici a opozici. Někdejší senátor a exministr Zdeněk Škromach dokonce na svém facebookovém profilu hovořil o sesazení prezidenta. To samé naznačoval i právník Pavel Hasenkopf.
Možnost použití veta ve společné zahraniční a bezpečnostní politice Evropské unie je dlouhodobě diskutovaná – velké státy EU by si ji velmi přály, ty menší se tomu brání. Nyní v belgických Bruggách tuto možnost zmínil prezident Petr Pavel ve svém projevu. Hovořil o tom, že by bylo dobré diskutovat, zda by se členské státy Evropské unie neměly práva veta vzdát. Podobně jako nyní prezident se v loňském roce vyslovili politici Pirátů a TOP 09.
Co přesně Petr Pavel v proslovu v belgických Bruggách řekl? „Otázka rozšíření se pochopitelně pojí s otázkou efektivity EU – tedy otázkou, která v menších a středně velkých členských státech není příliš populární. Musíme však být připraveni v domácí diskusi zvážit různé návrhy, jak upravit rozhodovací proces EU, včetně přechodu k hlasování kvalifikovanou většinou v některých oblastech. Musíme zvýšit povědomí o tom, že stabilita a moc – jinými slovy schopnost společně jednat – jsou naším sdíleným zájmem,“ zaznělo z úst prezidenta (celý projev ZDE).
Ve svém článku na kontroverzní prezidentův názor jako první upozornil server Idnes s tím, že s tím má problém nejen opozice, ale i řada vládních politiků. To se týká především ODS, kterou lze označit za nejméně „euronadšený“ subjekt pětikoalice. Odpovídají tomu i reakce, které redakce PL získala od poslanců a senátorů největší vládní strany.
„Návrh pana prezidenta na zrušení práva veta považuji za nešťastný a nedomyšlený. Opuštění principu jednomyslnosti ve prospěch hlasování kvalifikovanou většinou v citlivých zahraničně-politických a bezpečnostních otázkách v EU je v rozporu s našimi zájmy jako středně velkého členského státu EU. Pokud nechceme snižovat vliv ČR na rozhodnutích EU, nesmíme to dopustit. Už dnes mají velké státy značný vliv a to i neformální, který by byl po této změně ještě posílen. Doufám, že tato idea pana prezidenta nezíská podporu ani ve vládních, ani v opozičních řadách,“ reagoval na Pavlův návrh místopředseda Sněmovny za ODS Jan Skopeček.
Jednoznačný nesouhlas padl též od poslance ODS Karla Krejzy. „Nesouhlasím s posledními výroky prezidenta ohledně zrušení veta při rozhodování EU, ani s názorem, že nemáme mít velvyslance v Rusku. Veto chrání občany České republiky před nebezpečnými nápady EU, např. norma euro7, a naší povinností a úkolem diplomacie je "hovořit " s těmi, s jejichž myšlením nesouhlasíme,“ řekl nám další ze zákonodárců ODS.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka