Vzpomínka na ruskou disidentku se v Plzni nepovedla. Není co ukrást, tak není pravice, komentoval aktivista

08.12.2013 21:42 | Zprávy

Patnáct především mladých lidí, zástupci České pirátské strany a regionální novinářské organizace zapálili v sobotu symbolické svíčky u památníku srpnových událostí roku 1968 u Českého rozhlasu v Plzni. Během několika málo dnů se tak po facebookové síti svolala hrstka lidí, aby uctila památku zemřelé Natálie Gorbaněvské, která v bývalém Sovětském svazu se jako jedna z několika protestujících postavila proti okupaci Československa.

Vzpomínka na ruskou disidentku se v Plzni nepovedla. Není co ukrást, tak není pravice, komentoval aktivista
Foto: Václav Fiala
Popisek: Symbolický pochod v kruhu před památníkem v místech, kde v osmašedesátém byli ruští okupanté

Zprvu to vypadalo, že i v krajské metropoli v Plzni, která je vždy celkem skoupá na občanskou angažovanost, se sejde více lidí. Plánovala se i připomínka a podpora „nové oranžové revoluci“ na Ukrajině a připomínka, že existují tlaky v současné době i na česká veřejnoprávní média. Nakonec však proběhla spíše pietní akce, okomentovaná přítomným „rebelem“ z ODS, politickým vězněm Michalem Drabíkem, který pro ParlamentníListy.cz řekl: „Není co ukrást, tak tu pravice není. Politici se teď na lidi vykašlou, mají své starosti a ještě by se třeba stalo, že by jim to mohli potencionální koaliční partneři vyčítat.“

Na Facebooku se rovněž objevila zpráva, že kromě parku před Českým rozhlasem bude ještě jeden pietní akt, a to u nově pojmenovaného Ivana „Magora“ Jirouse, kde se sejdou především odpůrci komunistů. Tam však nebylo ani živáčka. „Tohle místo je pro Plzeňáky odporné, jako odporný byl i sám básník Jirous s jeho pedofilními sklony,“ rozčiloval se Michal Drabík. „Tohle pojmenování po notorickém alkoholikovi Plzeňáci zdejší radnici nikdy nezapomenou.“

Okna nesvítila

Další výzva organizátorů celorepublikové připomínky úmrtí Gorbaněvské byla zapálit svíčku alespoň symbolicky v oknech. To ale na Plzeňsku udělal jen málokdo. Většina občanů metropole o podobné akci vůbec nevěděla nebo si v klidu užívala nákupní adventní čas. „Že se někdo postavil proti okupaci? Ta byla ale za druhé světové války,“ řekl pro ParlamentníListy.cz jeden teenager. „O Rusku nic nevím a ve škole nám nic neříkali. A dejte mi pokoj s politikou.“

Jak bylo řečeno přítomnými mladými lidmi:  „Chtěli jsme upozornit na to, že Natálii Gorbaněvskou ocenili Poláci vysokým státním vyznamenáním a to dát do protikladu tomu, že u nás prezident zeman vyznamenal slušovického komunistického papaláše Čubu, k němuž Ústřední výbor KSČ vozil zahraniční hosty na čumendu.“ Na facebookových stránkách se k tomu píše, že se jedná o mezinárodní ostudu pro naši republiku, když čelní představitelé státu napíší jen kondolenci. „Nikdo tady nemá čas, tady se dělá politika pro politiky, ne pro lidi,“ okomentoval to na závěr Michal Drabík.

Jak jsme zjistili na facebookovém profilu primátora Plzně Martina Baxy (ODS), zapálil tento představitel statutárního města svíčku u označení Most Ivana Martina Jirouse v odpoledních hodinách…

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Jaký je váš názor na návrh zákona o pokutách za lživou a urážlivou kampaň?

Já třeba ten návrh dost dobře nechápu. Kdo by jako měl posuzovat případné lži v kampani? A jak se pozná, že jde o kampaň a ne třeba jen o (lživé) vyjádření politika mimo kampaň? Není ten návrh zákona dost gumový, jakože pokuta za lhaní bude hrozit jen v kampani? Navíc jestli někdo lže není to vlastn...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Chápu, že nás tu musíte prokádrovat“. Maláčová se vysmála Moravcovi, ten spustil o roce 1989

15:11 „Chápu, že nás tu musíte prokádrovat“. Maláčová se vysmála Moravcovi, ten spustil o roce 1989

Nedělní debata Václava Moravce se nesla v konfrontačním duchu a zaměřila se na povolební spojenectví…