Podle paragrafu 53 a 55 správního řádu může člověk odmítnout vydat dokumenty nebo nevypovídat, pokud by to vedlo k riziku vlastního trestního nebo přestupkového stíhání. Redakce proto zjišťovala, zda takové prohlášení u pracovníků hygieny obstojí. A někteří skutečně potvrdili, že tomu tak je, jinde se s takovou reakcí ještě nesetkali. Například v Karlovarském kraji kontrolují zahrádky v rámci běžných hygienických kontrol gastronomických provozů. Pokuta však dosud nepadla žádná. „Stihli jsme zkontrolovat 55 lidí a nezjistili jsme žádné pochybení. Pokud ale člověk odmítne vypovídat, jsme postaveni do důkazní nouze a v situaci, kdy nemáme důkazy, musíme šetření zastavit,“ řekla tisková mluvčí Krajské hygienické stanice Karlovarského kraje Michaela Zajíčková.
Hygienici jsou s udělováním pokut opatrní
To potvrdil i ředitel sekce ochrany a podpory veřejného zdraví Jozef Král z hygieny Ústeckého kraje. Pokud člověk odmítne součinnost, končí i samotné správní řízení pro nedostatek důkazů. Podle Krále stihli zkontrolovat 96 zákazníků restaurací a všichni předložili požadované potvrzení, s podobným případem se tedy ústečtí hygienici nesetkali.
V Brně se pak hygienici na takové případy připravují a řeší věc s právníky. Zkušenost s odvoláváním na odmítnutí výpovědi či spolupráce zatím nemají. „Mluvil jsem s kolegyněmi a žádná se s tím nesetkala. Lidé jsou samozřejmě různí. Buď z principu nechceme nic předložit, nebo děláme kudrlinky, ale zatím jsme se vždy domluvili,“ vysvětlil ředitel odboru hygieny výživy Krajské hygienické stanice Jihomoravského kraje Milan Šles. Kontrolou prošlo asi 144 lidí z téměř tří desítek zahrádek. V jednom případě si host běžel pro test do lékárny a na místě si ho provedl. Ani na jihu Moravy nepadla dosud žádná pokuta: „Vzhledem k tomu, jakým způsobem mimořádná opatření dobíhají a soudy je ruší, volíme spíše benevolentnější přístup. Jsme při kontrolách velice opatrní, než bychom zpětně řešili, že se nám pokuty vracejí zpátky. Tedy že jsme pokutu vydali nezákonně, když nejvyšší správní soud zrušil opatření. To je také jedna z věcí, proč to řešíme raději domluvou. Naštěstí těch domluv není tolik,“ popsal Šles, jak se v jejich práci odráží rušení vládních opatření soudem. Podotkl, že hygienici by se rádi vrátili k běžné agendě, tedy kontrolám stravovacích služeb podle celoročního plánu. I kontroly zahrádek jsou proto zahrnuty do kontrol běžných.
Ve Středočeském kraji neměla potvrzení čtvrtina hostů
Dana Šalamounová, mluvčí středočeských hygieniků, uvedla, že kontroly dělají průběžně. Čtvrtina hostů pak potvrzení neměla: „Kontrolovali jsme 413 osob a z toho 118 osob nebylo ochotných nebo schopných prokázat, že splňují podmínky, že mohou sedět na zahrádkách. Většina z nich předloží patřičný doklad, nemají s tím problém. Jen v ojedinělých případech se stane, že lidé protestují nebo nemají potvrzení u sebe. Pak ho chceme doložit nebo řešíme situaci domluvou. Ještě jsme neudělili žádnou sankci,“ sdělila Šalamounová. Podle ní mohli mezi zmíněnou čtvrtinou být i ti, kdo vypovídat odmítli. V jednom případě se pak setkali s vulgárními urážkami na adresu hygienických pracovnic a věc musela řešit policie. Ta vykázala hříšníky z prostoru zahrádky.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová