Ruská agrese proti Ukrajině běží již 369 dní a Putin se při prvním výročí války rozhodl nevyhlašovat další mobilizaci. K překvapení mnoha ruských blogerů píšících o válce. Podle amerického Institutu pro studium války místo toho v Rusku běží různé náborové kampaně, které lákají dobrovolníky na službu v armádě.
„Putin se v létě neúspěšně pokusil založit nové dobrovolnické formace, které konkurovaly jiným existujícím kvazioficiálním formacím,“ uvedl k tématu ISW.
Mezitím z Ruska prosakují informace, že v nejrozlehlejší zemi světa narůstá počet lidí, kteří nesouhlasí s agresí proti Ukrajině.
„Na začátku jsem tomu fandila,“ řekla CNN Natalja, 53letá obyvatelka Moskvy, o tom, co Kreml a většina Rusů eufemisticky nazývají „speciální vojenskou operací“. „Ale teď jsem úplně proti. Co mě přimělo změnit názor?“ uvažovala nahlas. „Zaprvé, můj syn je v mobilizačním věku a já se o něj bojím. A za druhé, mám tam na Ukrajině spoustu přátel a mluvím s nimi. Proto jsem proti,“ pokračovala.
CNN upozornila, že záměrně neuvádí celá jména lidí, kteří vyjádří kritické mínění o válce na Ukrajině, protože za tento kritický názor hrozí lidem v Rusku postih. Pokud někdo šíří nepravdivé informace o válce na Ukrajině, přičemž o tom, co jsou nepravdivé informace, rozhodne kremelský režim, může podle platné legislativy dostat až 15 let vězení.
O to obtížnější je zjistit, co si 146 milionů Rusů skutečně myslí. Podle nevládní organizace Levada Center však podpora mezi Rusy od března do listopadu loňského roku klesla o 6 % na 74 %. Dá se tedy říci, že paní Natalja není jedná, komu se agrese proti Ukrajině v Rusku nelíbí, ale neukazuje názor většiny. Část z oněch 74 procent jsou podle Centra Levada také lidé, kteří k válce raději mlčí a ve skrytu duše by uvítali, kdyby boje skončily.
„Nevěřím naší televizi,“ řekla Natalja. „Nemohu si být jistá, že neříkají pravdu, prostě to nevím. Ale mám své pochybnosti. Myslím si, že pravděpodobně nemluví,“ pokračovala.
Z ruských státem kontrolovaných médií zaznívají od počátku války silná prohlášení. „Pokud musí Kyjev ležet v troskách, aby nad ním vlála naše vlajka, tak ať!" zaznělo z úst jednoho z ruských poslanců. Rozhlasový moderátor Sergej Mardan se vyjádřil obdobně. „Pro Ukrajinu existuje jen jeden mírový recept: likvidace Ukrajiny jako státu“.
Sedmatřicetiletá Jekatěrina CNN sdělila, že po zahájení invaze na Ukrajinu se stavěla proti tomuto kroku, ale postupem času došla k názoru, že k této „speciální vojenské operaci“, jak vpád na Ukrajinu nazývá ruský prezident Vladimir Putin, muselo dojít, protože kdyby Rusko neudeřilo jako první, dříve či později by bylo napadeno. „Dospěla jsem k poznání, že tato speciální vojenská operace je nevyhnutelná,“ řekla. „Došlo by k tomu bez ohledu na cokoli. A kdybychom nejednali jako první, byla by proti nám rozpoutána válka,“ dodala.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: mp
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.