Z Německa zazněla velmi tvrdá slova na adresu muslimů. To tady ještě nebylo

09.06.2017 9:20 | Zprávy

Německý psycholog a orientalista tureckého původu Jan Kizilhan v rozhovoru pro magazín Focus konstatuje, že muslimové se musí mnohem více angažovat v boji proti islamismu.

Z Německa zazněla velmi tvrdá slova na adresu muslimů. To tady ještě nebylo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Demonstrace Muslimové proti terorismu. Předtím se několik muslimů zúčastnilo křesťanské bohoslužby v kostele Nejsvětějšího Srdce Páně

„Klíčové muslimské organizace, politici a intelektuálové musí konečně převzít zodpovědnost a od radikálů se veřejně distancovat,“ tvrdí jednapadesátiletý expert na Islámský stát, který společně se svými rodiči přišel do Německa v roce 1973. Později vystudoval psychologii a orientální studia a nedávno vyšla jeho kniha „Psychologie Islámského státu“. Kizilhan osobně hovořil s desítkami obětí i s pachateli občanské války v Sýrii.

Kizilhan souhlasí s názorem redaktora německého magazínu, že muslimští „potentáti“ často žijí daleko od mladých muslimů, kteří se nejvíce podílejí na teroristických útocích. „Právě proto ale považují za důležitý prvek imámy v mešitách. A to i tady v Německu. Podle statistiky až 40 % muslimů nikdy nečetlo Korán, případně jen částečně. Jsou tedy naprosto závislí na interpretaci Koránu ze strany imámů. Ti jsou tedy pro nás klíčem.“

„Pokud se ptáte, co čekám, že muslimové udělají, tak mám poměrně snadnou odpověď. V islámském světě fakticky schází jakékoli pobouření po každém teroristickém útoku. Když vyjdou v Evropě karikatury proroka Mohameda, muslimové bouřlivě demonstrují v ulicích a dávají najevo svůj hluboký nesouhlas. Nicméně po teroristických útocích nic takového nevidíme. Kde jsou ty miliony mladých muslimů, když někdo ve jménu jejich náboženství vraždí nevinné lidi?“

„Zajímalo by mě, proč nejsou schopni projevit ani náznak empatie s oběťmi terorismu. Muslimové z celého světa by měli jasně říci, že ve jménu jejich náboženství není možné zabíjet. Islám označují muslimové za náboženství míru. Ale to by mělo platit i pro ostatní lidi a nejenom mezi muslimy. Rád bych to slyšel od významných profesorů, od imámů atd. Zatím jsem neslyšel ani jednoho,“ říká Kizilhan s tím, že více očekává také od muslimských rodičů.

„Oni hrají zásadní roli. Musí svým dětem vysvětlit rozdíl mezi osobní vírou a nepřijatelným terorem. Mnohem více snahy musí projevit i samotní muslimové. Na sociálních sítích musí odmítnout jakékoli kroky, které vedou k teroristickým útokům,“ uvádí Kizilhan a dodává, že islám musí nutně projít reformou. „V Evropě trvalo staletí, než byla vybudována moderní společnost, ve které je stát oddělen od náboženství. Islám žádný takový vývoj neprodělal.“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ponížený český člověk už i toaletní papír tahá z Německa

4:44 Ponížený český člověk už i toaletní papír tahá z Německa

„U nás už i je ten hajzlpapír dražší,“ slyšíte v bavorských a saských supermarketech u českých hrani…