V úvodu celého rozhovoru pro pořad Inovace republiky se Mládek pozastavil nad upadající politickou kulturou současné společnosti, a to nejen v rámci České republiky.
S velkými obavami sleduje politické dění u nás i ve světě. Všude podle něj dochází k vykopávání hlubších příkopů, což je velmi dobře vidět na USA.
Podle Mládka se ve Spojených státech v minulosti vždycky dohadovali republikáni a demokraté, a někdy i ostře. Ale vždy byli schopni si pak sednout a o důležitých věcech pro fungování státu se dohodnout.
„Nyní tu schopnost ztrácejí a podobné je to i u nás. Dohody v rámci fungování země není možné dosáhnout,“ řekl bývalý ministr.
Podle něj je dalším důvodem, proč se společnost tak polarizuje, i neschopnost odlišit, co je hlavní a co vedlejší problém a řešit přednostně problémy stěžejní. Všichni podle Mládka řeší nějaký svůj dílčí problém a komunikace se pak nepotkávají.
Bývalý člen vlády se vyjádřil také k nedávným demonstracím, které proběhly na Václavském náměstí. Pro jejich konání má pochopení, protože lidé se objektivně obávají cen energií a jsou znepokojení.
Pro co ale pochopení nemá, je skutečnost, kdo tyto demonstrace organizuje. V této souvislosti Mládek mluvil o bizarním uskupení, v jehož rámci zmínil ultrakomunisty, fašizující podnikatele atd. Vadí mu na tom mimo jiné fakt, že se tito organizátoři demonstrací stávají politicky významnější silou.
Řeč se pak nutně musela stočit i na energetiku. Jan Mládek předeslal, že se jako ministr podílel na prosazení státní energetické politiky ČR, která dosud platí.
Jako hlavní problém Mládek vnímá skutečnost, že se cena energie tvoří na lipské burze, na základě tzv. závěrné elektrárny, což je poslední plynová elektrárna v Německu. Ceny jsou pak logicky vysoké. Podle něj musíme, alespoň částečně, z lipské burzy odejít.
Co se týká opatření a činnosti české vlády Petra Fialy, bývalý ministr byl poměrně kritický.
„Fiala se spoléhá na to, že to vyřeší Evropa, a to je chyba. Evropská unie to možná vyřeší, ale to už Fiala nebude premiérem,“ řekl Mládek s tím, že německá ekonomika vydrží daleko víc, než ta naše a až nadejde čas, kdy budou muset Němci učinit zásadní rozhodnutí, bude už pro Českou republiku pozdě.
Mládek vzpomněl v souvislosti s probíhající energetickou krizí i bývalého prezidenta a velkého zastánce tzv. „tržní ekonomiky“, Václava Klause.
Ten prý vždy říkal, že trh všechno vyřeší. Podle Mládka měl v zásadě pravdu, otázkou ale je, za jakých okolností – časových, politických, finančních, sociálních atd.
„Pokud něco stávající vláda nevymyslí, lidé čtyřnásobné ceny plynu prostě neutáhnou,“ uvedl k tomu Mládek a přidal příklad z Moldávie, které Gazprom také vypnul plyn.
„Všichni tedy začali topit přímotopy a spadla síť,“ dodal s tím, že nás čeká tvrdá zima.
Pokud se má najít řešení, není dobré se podle bývalého ministra dívat na to, že řešíte pouze plyn. Ten prý vyřešit téměř nelze.
„Musíme řešit energetickou bilanci jako celek, lidem je ve výsledku jedno, z čeho budou mít teplo.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: MaA