K 31. 12. 2010 bylo na území ČR zjištěno podle údajů MPSV celkem 306 350 zaměstnaných cizinců, z toho je zhruba třetina žen. Více než polovina ze zaměstnaných cizinců k nám přišla ze zemí EU, EHP nebo ESVO, zbytek z ostatních zemí.
Ze západoevropských zemí pracuje u nás necelých pět tisíc Němců, přes tři tisíce Britů a více než dva tisíce Francouzů.
Z Evropské unie k nám přicházejí lidé na smlouvu
Více než dvě třetiny ze zaměstnaných cizinců jsou evidovány na úřadech práce, živnostníků je necelých 100 tisíc.
V poměru živnostníků a zaměstnanců je nápadný rozdíl mezi cizinci přicházejícími že zemí EU a z ostatních zemí - mezi „Evropany“ jasně převažují zaměstnanci, mezi lidmi, kteří jsou z jiných zemí je podíl živnostníků a zaměstnanců vyrovnaný.
Nejvíc u nás pracuje Slováků a Ukrajinců
Nejpočetnější národností mezi zaměstnanými cizinci byli ke konci roku 2010 Slováci – bylo jich u nás zaměstnáno 111 tisíc, přibližně dvě třetiny z toho byli muži.
Ukrajinců bylo evidováno 72 tisíc, opět asi dvě třetiny mužů, třetí nejpočetnější národností jsou Vietnamci, kterých u nás pracuje 35 tisíc.
Vietnamci tu mají živnost, ostatní většinou pracovní úvazek
Naprostá většina (90 %) Slováků, kteří jsou u nás zaměstnáni, je evidována na úřadech práce, živnostníků je ze Slováků zaměstnaných u nás jen desetina. Ještě o něco jednoznačněji převažují zaměstnanci nad živnostníky mezi Poláky. Zaměstnanci jsou ve většině i mezi Bulhary a mezi Ukrajinci (zdaleka ne však tak jasně jako mezi Poláky a Slováky).
Na úřadech práce jsou evidovány i řádově dvě třetiny cizinců přicházejících ze států západní Evropy.
Naprosto opačný poměr je mezi Vietnamci, z nich přes 90 % jsou živnostníci, jen ojediněle pracují v zaměstnaneckém poměru.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jaroslav Huk