„Žádný prodejce, ani ten největší řetězec, nemá nástroj, jak prověřovat, zda na trhu jiného členského státu dotyčný výrobce nenabízí potravinu v podobném obalu, ale s odlišným složením. O to absurdněji vyznívá toto nařízení pro malé a střední živnostníky, kteří danou potravinu přijímají do prodeje v dobré víře, že je v souladu se všemi právními předpisy,“ zdůraznil Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR ČR).
Dlouhodobý problém v rámci České republiky prý představuje vylidňování venkovských oblastí. Mladí a vzdělaní lidé odsud ve velkém měřítku odcházejí za prací a lepšími službami. Stát proto opakovaně slibuje úbytek malých obchodů a podnikatelů na venkově průběžně řešit.
„V roce 2018 zaniklo v ČR přes pět set nezávislých prodejen s potravinami a se smíšeným zbožím, z nichž většina spadala pod nezávislou živnost. Právě tyto malé obchody výraznou měrou zajišťují obchodní obslužnost venkova. Vláda se na jednu stranu snaží zastavit masivní vylidňování venkova, na druhou stranu však plete bič na malé obchodníky v souvislosti s novelou zákona kvůli dvojí kvalitě potravin,“ připomněl Pavel Březina, předseda Asociace českého tradičního obchodu (AČTO).
Řešení problému dvojí kvality ztratilo na razanci oproti době před krajskými volbami, kdy se do celé záležitosti vložil i premiér Andrej Babiš. Novela zákona problém podle odborníků řeší jen částečně. „Do podobných problémů se mohou dostat i malé prodejny na venkově, neboť nemají žádný způsob, jak si ověřit, že například rybí prsty v jejich nabídce nemají z pohledu kvality horší složení než podobné rybí prsty nabízené třeba v Portugalsku," dodává dále tisková zpráva.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: tan