Z Afghánistánu se letos po letech stahují všichni vojáci NATO včetně armády Spojených států. Očekává se proto, že celé území země znovu ovládne islamistické hnutí Tálibán, které bude všechny spolupracovníky spojeneckých vojáků nemilosrdně trestat. „Já i celá moje rodina se bojíme. Lidé se nás tedy ptají: Proč si nepožádáte o azyl? Vždyť až přijde Tálibán, zabijí vás,“ řekl Seznam Zprávám Shukrullah Alimkhail, který českým vojákům tlumočil.
Poslední čeští vojáci se z mise v Afghánistánu vrátili na konci června. Do 11. září by měli zemi opustit všichni ostatní vojáci NATO. Spolupracovníci jednotlivých armád a jejich rodiny jsou zapojeni do programů přesídlení. Například Spojené státy evidují přes 18 tisíc žádostí o víza a na program přesídlení mají připraveno až 100 milionů dolarů.
Spolupracovníci českých vojáků ale stále čekají, až se program přesídlení rozjede, a česká strana s nimi prý vůbec nekomunikuje. Na to upozorňuje iniciativa Zachraňte tlumočníky, která vyzývá vládu, aby neprodleně program spustila, protože se situace v Afghánistánu rychle zhoršuje. „Hnutí Tálibán nabývá na moci a obsazuje stále větší území. Afghánští tlumočníci a další spolupracovníci české mise a jejich rodiny jsou v přímém ohrožení života z důvodu spolupráce s Armádou ČR,“ stojí v dopisu.
Podle signatářů se celá řada spolupracovníků české armády obrací na veteránské i lidskoprávní organizace v ČR se žádostí o pomoc kvůli obavám o vlastní život a své rodiny. „Jsme přesvědčení, že je povinností ČR dostát svým lidskoprávním a bezpečnostním závazkům a nabídnout afghánským spolupracovníkům a jejich rodinám, kteří několik let poskytovali našim vojákům a civilním pracovníkům neocenitelné služby, bezpečné útočiště před pronásledováním,“ napsali autoři dopisu s tím, že se jedná o zásadní věc, která nesnese odkladu.
Otevřený dopis podepsali prezidentský kandidát a bývalý vysoký představitel NATO a české armády Petr Pavel, bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček, mluvčí Charty 77 Dana Němcová, biskup Václav Malý, rabín Karol Sidon či herci Iva Janžurová, Jiří Suchý a Ondřej Vetchý. Připojila se i organizace Amnesty International a několik vojáků a dalších veteránů.
Ministr obrany Lubomír Metnar ubezpečuje, že program bude brzy spuštěn. „Česko si svých spolupracovníků velmi váží a pomůže jim stejně jako v minulosti. Chceme jim pomoci nejen finančně, ale v případě, že bude zájem, ten program nevylučuje ani azyl,“ řekl Metnar s tím, že program je připravený. „Doladíme připomínky a formální náležitosti a na příští vládě se k tomu vrátíme,“ dodal Metnar s tím, že na pondělní vládě se už o programu jednalo.
Podle Metnara není strach o životy Afghánců namístě a vše se stihne. „Je třeba si uvědomit, že je nesrovnatelný poměr, kolik místních používala armáda USA. My spolupracovali s jednotkami spolupracovníků, proto není pozdě,“ prohlásil Metnar. Program přesídlení by se podle všeho měl týkat až třiceti rodin, které však většinou nestojí o azyl v ČR, ale preferují země s větší afghánskou komunitou. Česko proto zvažuje, že by místo azylu mohlo nabídnout finanční dar, případně diplomatickou pomoc při přestěhování do jiné země.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jma
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.