„Ve schváleném státním rozpočtu je na financování voleb do Evropského parlamentu určena částka 543,3 milionu korun," uvedl. Podobnou částku odčerpaly z rozpočtu i loňské předčasné volby do Poslanecké sněmovny.
Příspěvek na úhradu volebních nákladů dostanou strany, které v evropských volbách získaly alespoň procento hlasů
Největší podíl na nákladech mají tradičně odměny volebním komisařům. Pohybují se kolem 300 milionů korun vzhledem k tomu, že okrskových volebních komisí je na 14.800. Komise musejí být zpravidla alespoň pětičlenné, ve vesnicích do 300 obyvatel nejméně čtyřčlenné. Základní odměna volebního komisaře činí 1300 korun.
Příspěvek na úhradu volebních nákladů dostanou strany, které v evropských volbách získaly alespoň procento hlasů. Za každý hlas budou mít 30 korun. Pro řadu neparlamentních stran to je významné přilepšení k rozpočtu. Před pěti lety po minulých eurovolbách stát tyto příspěvky vyplatil třinácti stranám. Rozdělil mezi ně zhruba 67 milionů korun, z nichž nejvíce získala vítězná ODS - přes 22 milionů korun.
Samy strany letos na kampaň pro eurovolby nevyčlenily nijak závratné sumy. Například ČSSD, která do minulých eurovoleb investovala zhruba 61 milionů korun, letos naplánovala kampaň za 25 milionů korun. Podobně volební rozpočet ODS se snížil ze 40 milionů na nynějších deset milionů korun.
Své kandidáty do Evropského parlamentu půjdou lidé v unii volit v závěru tohoto týdne. V ČR se volí v pátek od 14:00 do 22:00 a sobotu od 8:00 do 14:00. První výsledky budou nejdříve v neděli večer.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk, mp