Xaver Veselý začal tragédií v Ostravě. „Já si myslím, že to je věc, která... prostě nastane, protože v každém národě je určité procento lidí, kteří jsou psychicky labilní, nemocní. Ne třeba natolik, aby si nedokázali opatřit tu zbraň, ale natolik, aby nedokázali zvládnout své vlastní emoce. Bohužel, pokud se to obrátí proti nevinným lidem, tak je to tragédie,“ mínil Kobza a srovnával událost s Uherským Brodem, kde střelec zabil 8 lidí. S rozdílem, že nyní pachatel použil nelegální zbraň. „Kdyby neměl pistoli, tak by použil jinou zbraň,“ odhadl pachatelovo odhodlání. Na debatu o zbraních by podle něj neměla mít událost vliv.
Moderátor pak připomenul Kobzovy jazykové schopnosti a zkušenost s diplomacií a zeptal se na jeho názor na neziskovou organizaci Člověk v tísni a zákaz její činnosti v Rusku. Kobza začal zeširoka konstatováním, že ČR poskytuje rozvojovou pomoc přes ministerstvo zahraničí. Ve Sněmovně se prý snaží tuto pomoc přivést na „reálnou bázi“. „V rámci té rozvojové pomoci řada účastníků nebo prostředníků té státní pomoci vykrývá své náklady za státní peníze, což samozřejmě je pro mě nepřijatelné,“ prohlásil Kobza.
Informoval, že součástí je i tzv. transformační spolupráce, v rámci které jdou neziskovkám peníze na školení o demokracii, občanské společnosti a ochraně lidských práv. A jedna z nich je i Člověk v tísni. „Pro mě jako konzervativního demokrata vměšovat se do záležitostí cizích zemí a provádět, když to tak řeknu, podvratnou činnost...“ prohlásil Kobza. A dodal, že Rusko nebylo jmenováno jako cílová země transformační spolupráce.
„Pakliže Rusko obvinilo Člověka v tísni, že tam školili demonstranty, jak mají demonstrovat, jak se mají chovat a podobně, tak to si myslím, že je vysoce za hranou veškerých diplomatických aktivit. To už se dostáváme někam do roku 1937 a pozice vzniku sudetoněmeckých organizací a ordnerů,“ srovnal Kobza. Xaver se srovnáním nesouhlasil a Kobza ještě dodal, že u sudetoněmeckých organizací nešlo o zahraniční činnost. Krok Ruska považuje za logický a prohlásil, že by se tak měly chovat všechny země, a jako příklad dal vykázání Open Society Fund Viktorem Orbánem.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas