Nad osudem opozičního saúdského novináře Chašákdžího, který již žil ve Spojených státech, stále panují velké nejasnosti. Saúdská Arábie tvrdí, že celý případ vyšetřuje a vládnoucí královská rodina stále odmítá jakékoli své zapojení do vraždy. Ze světa politiky a diplomacie již přicházej první reakce, které dávají tušit, že zejména „západní“ politici budou na úplném vyšetření všech detailů pravděpodobné vraždy trvat.
Britský, francouzský a nizozemský ministr prozatím zrušili svoji účast na plánované konferenci investorů, která proběhne příští týden od úterý do čtvrtka v Rijádu pod patronátem korunního prince Mohammeda bin Salmana. Jako první svoji účast odvolal britský ministr pro obchod Liam Fox. „Velká Británie je silně znepokojena neobjasněným zmizením saúdského novináře a Fox se rozhodl, že nyní není ten správný čas odjet na konferenci do Rijádu,“ uvedl podle serveru Politico mluvčí britské vlády.
Mluvčí dále konstatoval, že Velká Británie podporuje spolupráci Turecka a Saúdské Arábie při vyšetřování a doufá, že vyšetřování proběhne důkladně, rychle a bude důvěryhodné. „Ti, kteří nesou zodpovědnost na zmizení Chašákdžího, musí nést jasné důsledky svého jednání,“ doplnil mluvčí. Účast odmítl také nizozemský ministr zahraničí Stef Blok a ministr financí Hoekstra, kterým vadí, že Rijád prozatím nebyl schopen poskytnout jasné informace o zmizení novináře.
K bojkotu konference v Rijádu se následně přihlásil také francouzský ministr financí Burno Le Maire a americký ministr financí Steve Mnuchin. „Mluvil jsem o tom s Donaldem Trumpem a s Mikem Pompeem a prostě jsme se rozhodli, že té konference se nezúčastníme,“ napsal Mnuchin na svém twitteru. Mezitím se v tureckém tisku objevily další důkazy, které dokazují, že do vraždy opozičního novináře byla nejspíš zapletena královská rodina.
Turecký deník Sabah zveřejnil fotografie ze 2. října, tedy v den zmizení Chašákdžího, které ukazují poradce korunního prince Mutreba, jak před desátou hodinou vchází do budovy saúdské ambasády. Na fotografii pořízené v 16:45 potom ten samý muž vychází a míří na letiště, ze kterého odlétá do Saúdské Arábie v 17:58 odpoledne. Jak dále píše deník The New York Times, Výbor na ochranu novinářů, Human Rights Watch, Amnesty International a Reportéři bez hranic mezitím tlačí na Saúdy, aby se vyšetřování mohla zúčastnit také OSN.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro