Západu ujíždí vlak. BRICS přijal nové členy a další stojí ve frontě. Kdo bude formovat globální dění?

04.05.2024 13:40 | Komentář

Svět není Evropa, důležité dění pro budoucnost planety se dávno odehrává jinde. Takové hodnocení už léta přináší mnozí analytici i experti na mezinárodní otázky. S tím souvisí postupné, ale mimořádné posilování vlivu asijských dravců. Na podzim se uskuteční další summit ekonomické aliance BRICS, která letos přijala další nové členy a díky tomu reprezentuje už polovinu světové populace.

Západu ujíždí vlak. BRICS přijal nové členy a další stojí ve frontě. Kdo bude formovat globální dění?
Foto: Repro Gov.cn
Popisek: Čínský prezident Si Ťin-pching, videokonference s prezidentem USA

Léta se mluví o rostoucí roli hospodářského uskupení BRICS, které už dávno nesdružuje pouze Brazílii, Rusko, Indii, Čínu a Jihoafrickou republiku. Dnes lze užívat název BRICS+, neboť byly do organizace letos v únoru oficiálně přijaty další čtyři státy. Egypt, Etiopie, Írán a Spojené arabské emiráty.

Ekonomicky zaměřená skupina tak v současné době pokrývá zhruba polovinu světové populace. O přijetí šesti nových členů bylo rozhodnuto na summitu BRICSu v srpnu loňského roku jihoafrickém Johannesburgu. Přijaty zatím byly čtyři nové země.

Přelomová byla tato zpráva už jen proto, že lídři států odhlasovali svoje rozšíření po dlouhých 13 letech. BRICS vznikl v roce 2006, kdy u jeho zrodu stála Brazílie, Rusko, Indie a Čína, o čtyři později se přidala Jihoafrická republika.

Další rozšiřování je pravděpodobné, což potvrdili i účastníci loňského srpnového summitu. „Zůstaneme otevření novým kandidátům,“ uvedl tehdy na tiskové konferenci brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva. 

Lze říci, že před branou BRICS se o členství v této „nezápadní“ organizaci stojí dlouhá fronta. Zájem o vstup má mít zhruba 40 zemí světa, z nichž 22 o přijetí za člena už formálně požádalo. 

Nadšeně hovořil i čínský prezident Si Ťin-pching. „Toto rozšíření o nové členy představuje historický moment,“ řekl lídr Říše středu, který je v současné době na turné po Evropě a kromě Francie zavítá také do Maďarska a Srbska. 

Právě Srbsko je zřejmě dosud jedinou evropskou zemí, které o vstupu do ekonomické aliance BRICS uvažuje. Srbský prezident Aleksandar Vučić nedávno prohlásil, že zvažuje osobní účast na letošním summitu organizace, který se uskuteční v říjnu v Kazani, metropoli ruského Tatarstánu. Srbsko totiž bylo dle údajů BRICS na summit oficiálně pozváno.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Radim Panenka

Euro

Můžete zaručit, že když budete v příští vládě, nebude podnikat kroky pro zavedení EURA a budete dělat vše pro zachování Koruny nebo podlehnete tlaku zbylých stran, hlavně teda topky?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Skončíte ve vazbě, když Koudelka ukáže.“ Paragraf prochází a dějí se kolem něj věci

4:44 „Skončíte ve vazbě, když Koudelka ukáže.“ Paragraf prochází a dějí se kolem něj věci

Nový trestný čin činnost pro cizí moc, který bývá kritiky srovnáván s komunistickým paragrafem podvr…