Podle Chalánkové je nyní na matce dítěte, aby se na vládu obrátila s oficiální žádostí o pomoc. To se má stát v nejbližší době. Do jednání poté bude moci vstoupit Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí, jehož ředitel Zdeněk Kapitán se schůzky s premiérem také zúčastnil.
„Pan Kapitán mě ujistil, že aktuálnímu případu odebrání dítěte v Norsku je věnována ze strany českých kompetentních úřadů maximální možná míra pozornosti,“ řekl premiér. Zdůraznil, že pokud si to matka dítěte bude přát, zajistí Česká republika kontakt zmíněného českého úřadu s Barnevernem a asistenci českého velvyslanectví v Norsku.
Celý text je ZDE
Podle Chalánkové je potřeba jednat co nejrychleji, jinak by mohl být ohrožen zdravý vývoj dítěte. „Je důležité, že se o tom hovoří. Norské úřady to mohou chápat jako částečně kontraproduktivní, ale já si nemyslím, že je tomu tak,“ konstatovala. Oproti Evě Michalákové, která o své dva syny bojuje s norským sociálním úřadem již několik let, má podle Chalánkové matka devítiměsíčního dítěte výhodu v tom, že má vlastního advokáta, ne advokáta ex offo. „Podal již protinávrh proti odebrání dětí,“ uvedla Chalánková.
V současné době se rodiče s dítětem smí vídat jen dvakrát týdně na jednu hodinu. „Děťátko je držené v nemocnici, přestože denně může být minimálně dvanáct hodin doma se svými rodiči. Barnevern omezil takto drakonicky kontakt rodičů s dítětem a to se nám velmi nelíbí,“ uvedla poslankyně.
Petiční výbor na podporu Michalákových informoval o případu také prezidenta Miloše Zemana. Ten zatím neuvedl, jaké kroky hodlá podniknout. „Pan prezident bude na odebrání dítěte české matce razantně reagovat,“ řekl serveru mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Dodal, že konkrétní postup sdělí v nejbližších dnech.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam