Zase Bečva! Únik neznámé látky. Zástupci města varují před vstupem do vody

24.11.2020 18:56 | Zprávy

Řeka Bečva ve Valašském Meziříčí se stala „terčem“ další neznámé látky. Na hladině se opět vytvořila pěna, obdobně jako 27. října, kdy ve vodě bylo následně odhaleno zvýšené množství niklu. Píše o tom server Novinky.cz.

Zase Bečva! Únik neznámé látky. Zástupci města varují před vstupem do vody
Foto: hns
Popisek: Ilustrační koláž

K úniku neznámé látky do Bečvy došlo ve Valašském Meziříčí-Juřince. Na místě následně odebrali odborníci vzorky. Řeka Bečva se s otravami potýká od září, kdy v ní byl nalezen kyanid. Následně, o měsíc později, i nikl. Podle starosty Valašského Meziříčí Roberta Stržínka (ANO) se do řeky neznámá látka dostala opět z vyústění kanálu, který k Bečvě vede z areálu někdejší Tesly v Rožnově pod Radhoštěm.

Podle Stržínka se na místo dostavili lidé z vodoprávního úřadu, hasiči, kriminálka i pracovníci inspekce životního prostředí. Na hladině se podle všeho nejprve objevila pěna.

Zástupci města tak nyní varují před tím, aby lidé vstupovali do řeky Bečvy, případně aby tam koupali zvířata či odebírali vodu. A to od mostu až do místní části Juřinka směrem dále po toku řeky.

Policie je také leckdy kritizována za to, že doposud není znám viník otravy Bečvy ze září. „Faktem je, že policejní vyšetřování je nyní zcela závislé na výsledku znaleckého zkoumání. Lhůta na vypracování znaleckého posudku byla, s ohledem na množství zkoumaného materiálu, stanovena přizvanému znalci na tři měsíce a uplyne 20. prosince 2020. Z objektivních důvodů může být tato lhůta prodloužena. Do doby, než budou policii známy výsledky znaleckého zkoumání, nelze ve věci očekávat žádný větší posun,“ uvedla mluvčí policejního prezidia Kateřina Rendlová.

„Bližší informace z vyšetřování policie nemůže zveřejňovat. Jsme si vědomi veřejného zájmu o toto téma a v rámci vlastní působnosti a po dohodě s dozorujícím státním zástupcem pravidelně informujeme veřejnost o stavu řízení, pochopitelně s ohledem na možnosti, které nám ukládá trestní řád. Žádné trestní řízení nemůže probíhat ‚v přímém přenosu‘ médií, a jakkoli vnímáme veškeré související okolnosti, nesmíme podlehnout tlaku na zveřejnění informací z policejního vyšetřování a stejně tak nemůžeme vyvracet či potvrzovat veřejná sdělení jiných osob,“ dodala také v tiskové zprávě Rendlová.

V zájmu policie však podle ní není, aby orgán státní správy, který vyšetřuje ekologickou havárii, neposkytoval ve věci žádné informace.

„Policie České republiky nemůže zasahovat do pravomoci orgánu státní správy, v tomto případě České inspekce životního prostředí (ČIŽP), a omezovat jej ve své činnosti včetně informování veřejnosti. Trestní řízení probíhá po vlastní linii, o které nemají nezúčastněné strany žádné informace, tedy je ani nemohou vyzradit, a ohrozit tak další činnost policie,“ zmínila Rendlová.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Rusko

Nejsem Rusofil, ale proč jediní občané Ruska, by se měli podle vás vzdát občanství, pokud chtějí získat to české? Třeba já bych byl pro, aby každý, kdo chce mít české se musel vzdát svého původního občanství. Proč tato vláda navrhla toto jen u Rusů? A platí pořád, že migranty z Ruska ČR nepřijímá? N...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kdy přijde i do Evropy revoluce zdravého rozumu?

21:09 Kdy přijde i do Evropy revoluce zdravého rozumu?

KOMENTÁŘ RADIMA PANENKY Na Donalda Trumpa po jeho návratu do prezidentské funkce útočí především pol…