Zase vadí Benešovy dekrety. Žaloba na Česko, hra o nemalé majetky

19.08.2020 18:07 | Zprávy

Česká republika čelí žalobě u Evropského soudu pro lidská práva od Lichtenštejnského knížectví. „Nemáme žádné nepřátelské úmysly proti České republice a jejímu obyvatelstvu. Nevidíme ale jinou možnost, jak chránit naši suverenitu a naše občany a občanky,“ popsala lichtenštejnská ministryně zahraničí Katrin Eggenbergerová. Československo po druhé světové válce označilo lichtenštejnské vládce za Němce a přes Benešovy dekrety jim byl zabaven majetek. Prý však Němci nejsou. „Jde o otázku identity dotčených osob. Není akceptovatelné, že české soudy naše občany identifikují jako Němce,“ dodala Eggenbergerová. Jde o první situaci, kdy Českou republiku žaluje nějaký stát. Informovaly o tom Seznam Zprávy.

Zase vadí Benešovy dekrety. Žaloba na Česko, hra o nemalé majetky
Foto: Repro Wiki
Popisek: Lichtenštejnský kníže Hans Adam II.

Lichtenštejnské knížectví se rozhodlo zažalovat Českou republiku u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Jde o historické majetky, které byly v rámci Benešových dekretů lichtenštejnským představitelům zabaveny. Lichtenštejnské knížectví argumentuje tím, že české úřady nerespektují suverenitu jejich země. O případu informovaly Seznam Zprávy.

Celý článek ZDE:

Stalo se tak poprvé v české historii, že nějaký stát zažaloval naši zemi u Evropského soudu pro lidská práva. Tento Evropský soud ve Štrasburku byl založen v roce 1959 a jde teprve o dvacátý pátý spor mezi dvěma státy. Soudních řízení mezi jednotlivci a státem jsou podle Seznamu miliony, jde tedy o naprosto výjimečný proces. „Základem je fakt, že české soudy neuznávají suverenitu naší země,“ řekla ministryně zahraničních věcí Katrin Eggenbergerová novinářům. „Jde o otázku identity dotčených osob. Není akceptovatelné, že české soudy naše občany identifikují jako Němce. Masivním způsobem tím ořezávají suverenitu našeho státu,“ dodala.

Eggenbergerová novinářům řekla, že si volala s ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem. „Ujistila jsem ho, že tato podaná stížnost nic nemění na naší snaze o dobré vztahy, a on to viděl podobně,“ ubezpečila. „Nemáme žádné nepřátelské úmysly proti České republice a jejímu obyvatelstvu. Nevidíme ale jinou možnost, jak chránit naši suverenitu a naše občany a občanky,“ vysvětlila.

V únoru stížnost Lichtenštejnců zamítl Ústavní soud, proto se to rozhodli přenést k Evropskému soudu pro lidská práva.

Expert na mezinárodní právo Mark Villiger Seznam Zprávám sdělil, že česká vláda by měla být o žalobě zpravována do konce tohoto roku. Následně by měla mít šest měsíců na reakci a stejný čas by pak dostala lichtenštejnská vláda na odpověď. „Ústní řízení by se mohlo uskutečnit v polovině roku 2022 a rozsudek by mohl padnout o půl roku později,“ popsal Villiger.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: tle

Josef Bazala byl položen dotaz

Bečva

Dobrý den, rozumíte rozhodnutí soudu? Mně rozsudek hlava nebere. Přeci není normální, že soud řekne, ano stal se trestný čin, ale viníka nepotrestá. Jestli to je možné, není třeba změnit zákon?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Okamura soptil: Ukrajinci bojují v pražských ulicích. Dezertéři. Lidé se bojí. A Fiala? Neuvěřitelná odpověď

18:10 Okamura soptil: Ukrajinci bojují v pražských ulicích. Dezertéři. Lidé se bojí. A Fiala? Neuvěřitelná odpověď

Předseda hnutí SPD Tomio Okamura dnes v Poslanecké sněmovně poukázal na tristní situaci na pražském …