Pane poslanče, jste členem rozpočtového výboru. Ministerstvo financí už má zpracovaný návrh státního rozpočtu na příští rok, jenž zatím počítá se schodkem 100 miliard korun. To je jen o 12 miliard menší deficit než u rozpočtu schváleného pro současný rok. Někteří ekonomové ho proto označují za málo ambiciózní. Co vy na to? Lze podle vás ušetřit více? Kde?
Dle mého názoru zatím moc ušetřit nejde, pokud se nesáhne na sociálno, investice, veřejnou správu apod. Ani jeden ze zásahů by nebyl (zatím) rozumný.
Na druhou stranu, na co by podle vás bylo potřeba uvolnit více financí, a kde byste je čerpal?
Na investice, které dají práci lidem, nejen při jejich realizaci, ale i po jejich zprovoznění (tvrdé podnikatelské projekty). Více zdrojů by měl mít Úřad práce ČR, aby byl schopen kontrolovat oprávněnost žádaných financí a současně aby byl schopen provádět kontroly jejich použití.
Vláda také již v dubnu schválila Národní program reforem. Domníváte se, že se jí tím podaří pomoci hospodářskému růstu Česka, jak plánovala?
Jsem přesvědčen, že Národní program reforem bude postupně rozšiřovat a napomůže k hospodářskému růstu, ale začne se to projevovat nejdříve za rok.
Ministerstvo financí tak před několika dny připravilo ústavní zákon o tzv. dluhové brzdě. Má vaši podporu? Proč?
Zákon o dluhové brzdě je na světě. Teď jde o to, aby měřil všem stejně a aby nezpůsobil více škody než užitku. V mnoha sférách jsme už teď zabržděni.
Jak byste celkově hodnotil Andreje Babiše jako ministra financí?
Andrej Babiš vedle politických matadorů působí nemotorně, ale jde krok za krokem správným tahem na branku. Mnozí začínají být nervózní, já mu fandím. Uvidíme za rok.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Kateřina Synková