Český premiér prý zažil zvláštní ráno. „Příliš veselé ráno to nebylo. Od rána přemýšlím o tom, jaké důsledky to bude mít, a myslím, že to nebude zcela jasné ani za týden, ani za měsíc a možná ani za rok. Nicméně je to odchod Velké Británie z Evropské unie, nikoli konec Evropské unie jako takové,“ konstatoval Sobotka.
Po návštěvě Rakouska oznámil, že se shodují české a rakouské pohledy co dál s EU. Je prý třeba ji změnit zevnitř. A jak bude vypadat Brexit? To není věc, o které bude rozhodovat předseda Evropské komise. Na tom se musí jednomyslně shodnout celá Evropské rada,“ doplnil český předseda vlády.
Považuje za logické, že současně britský premiér David Cameron odchází z pozice nejmocnějšího politika Spojeného království. Ta jednání o vystoupení by měl vést nový premiér, někdo ze zastánců Brexitu,“ zaznělo nikoli poprvé z úst premiéra. Zdůraznil také, že nečlenové EU nemohou mít stejné výhody jako jeho členové. Byl to David Cameron, který přišel s tím, že uspořádá referendum o vystoupení z Evropské unie. To nebyly Česká republika, Maďarsko nebo V4,“ upozornil host. Britové proto teď musejí nést odpovědnost za své rozhodnutí. Notně poklesne vliv Británie na dění na kontinentu.
Zbyde na nás méně dotací, varoval premiér
Brexit však bude mít jasný dopad i na Česko, a to skrze rozpočet EU. Faktem totiž je, že po odchodu Velké Británie zůstane méně evropských dotacích k přerozdělení. „Je zřejmé, že Brexit bude mít jasné dopady na evropský rozpočet. V příštím finančním období bude k dispozici podstatně méně prostředků. Velká Británie je jedním z velkých přispěvovatelů do rozpočtu,“ připomněl předseda vlády.
„Evropská unie se teď musí změnit, a to bez ohledu na Brexit. Já chci, aby Evropa byla akceschopnější, aby byla pružnější, aby tam bylo méně byrokracie,“ popisoval své následné představy o dalším osudu EU Sobotka. „Já nechci přenášet, které má naše vláda v oblasti azylové politiky na Evropskou komisi,“ doplnil český šéf kabinetu.
Konstatoval také, že jako členové EU máme na kontinentu větší vliv, než bychom měli jako izolovaně stojící národní stát.
Českému premiérovi podle všeho opravdu vadí zbytečná byrokracie. Nepozdává se mu např., že EU odmítá uznat naše dřívější posudky dopadu dopravních staveb na životní prostředí, což zdržuje realizaci dopravních staveb. A ještě víc ho pálí jiná věc. „Mě spíš zajímá jiná věc. Zajímá mě, jak dopadne ta směrnice, která se týká držení zbraní a s níž má Česká republika docela problém,“ prohlásil.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp