Evropský parlament ve středu schválil návrh, který by měl od roku 2035 zakázat prodej nových osobních aut a lehkých užitkových vozů se spalovacími motory. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) s tímto krokem nesouhlasí.
Čeští občané mají obavy z chystaného zákazu spalovacích motorů, jak to s nimi bude vypadat po roce 2035. A jak se ukazuje, tak zřejmě oprávněně. Podle Zdechovského připravovaná evropská legislativa týkající se specificky emisí osobních automobilů a lehkých užitkových vozidel, které mají vypouštět emisí nejvíce, řeší hlavně prodej nových vozů tak, aby už byly bezemisní. Tím, jak dlouho budou moci vozidla se spalovacím motorem jezdit, se nařízení prý vůbec nezabývá.
„Vy říkáte, že se neřeší, jak dlouho poté budou vozy se spalovacím motorem moci jezdit. Nemělo by v tom být také jasno, aby se lidé – prodejci aut atd. mohli připravit? Protože jestli si to třeba každá země bude dělat po svém, bude v tom chaos. A jestli se nic neví, tak co když začnou některé státy spalovací motory po roce 2035 znevýhodňovat? Třeba nějakými mýty, pohonnými hmotami atd.,“ obrátila se na Zdechovského s dotazem jedna ze čtenářek.
„Sám jsem hlasoval proti a sám také nevidím zákaz jako rozumné řešení. Navrhovaná legislativa předpokládá, že vozový park se do roku 2050 postupně obmění, protože životnost vozidel není neomezená. Nikdo ale samozřejmě neví, jak to v roce 2035 a po něm opravdu bude,“ reagoval poslanec Evropského parlamentu.
Zdechovský také v minulých dnech poukazoval na problém, že stále nejsou zajištěny ekologické zdroje pro nabíjení vozů na baterie. Zvítězila podle jeho slov ideologie nad rozumem.
Zatěžkávací zkouškou pro Česko je aktuálně rekordně vysoká inflace a zdražování. Někteří lidé mají pocit, že zahraniční vlády zvládají situaci mnohem lépe než vláda premiéra Petra Fialy (ODS) a lidem více pomáhají.
Další tazatelka se Zdechovského ptala, zda on sám má ten samý pocit: „Pane Zdechovský, mám dojem, že to šílené zdražování potravin je jen u nás. Třeba v Chorvatsku jsou ceny víceméně stejné jako loni. Nemyslíte, že v porovnání, které, předpokládám, máte, naše vláda pomáhá málo?“ zajímá se.
Vláda podle Zdechovského dělá maximum: „Inflace a s ní spojené zdražování trápí více či méně celou Evropu a výjimkou není ani Chorvatsko. Nejlepší opatření, která mohou vlády nyní udělat, je pomoc sociálně nejzranitelnějším lidem, kteří jsou zdražováním postižení nejvíce. Nemohou přímo ovlivňovat výši cen. Vláda dělá vše, co je v jejích možnostech – přišla proto s pomocí v podobě ‚deštníku proti drahotě‘,“ sdělil Zdechovský ve své odpovědi.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.