Teoreticky lidé mohou překročit hranice, ale okolnosti jsou zatím tak komplikované, že takových případů bude podle Prymuly naprosté minimum. „Není ani moc kam jet. Člověk může jet jen do země, která ho přijme, což je v tuhle chvíli v Evropě reálný problém,“ upozorňuje. V tuto chvíli se nevede žádný přehled zemí, kam se dá vycestovat, protože je prakticky prázdnou množinou.
Rozhodnutí rozvolnit zákaz bylo tedy přijato, ale kvůli čemu? „Neustále nám někdo předhazuje, že jsme za ostnatými dráty. Nic takového nikdo nechce. Plošné opatření o zákazu vycestování zmizelo, ale většina zemí přitom má nějaké podobné ustanovení, takže teoreticky člověk vyjet za hranice může, avšak prakticky je ta šance velmi omezená,“ říká náměstek.
Obnovení letů bude záležet především na vzájemných dohodách premiérů jednotlivých zemí. „V některých zemích, jako jsou například Řecko či Chorvatsko, panuje zájem o obnovení turistického ruchu, to však ještě bude předmětem diskusí,“ upřesnil.
Když se člověk vrátí ze zahraničí, musí jít buď na čtrnáct dní do karantény, nebo se prokázat nejdéle čtyři dny starým negativním testem na koronavirus. Jde prý sice o relativně komplikovanou podmínku, je však motivována tím, aby se zabránilo šíření viru. „Pokud by teoreticky začala sezona, během níž bude možné masivněji cestovat, pak se pravidla změní,“ sdělil Prymula.
„V tuto chvíli to rozvolnění restrikcí není až tak o dovolených, spíš míří vstříc různým expertům, pracovníkům kritické infrastruktury, podnikatelům, kteří zde mají firmy, a podobně,“ dodal.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab