Europoslanec Jan Zahradil má za to, že zvláště v časech ruské invaze na Ukrajinu je třeba mít se na pozoru před ruskou propagandou a dezinformacemi. Evropský parlament je téhož názoru a dokonce v tomto smyslu přijal příslušnou zprávu. Jenže tady Zahradil zpozorněl a začal upozorňovat, že ďábel bývá skryt v detailech. A z některých konkrétních formulací v této zprávě prý na Zahradila dýchl duch časů komunistické cenzury.
„Značná část zprávy je ovšem kontaminována zjevnou politicko-ideologickou předpojatostí, z níž na nás téměř dýchne duch dob minulých. Tak například se zde praví, že ‚mnohonárodní povaha orgánů EU… je stále častějším cílem zneužívaným nepřátelskými zahraničními aktéry k zasévání rozkolu uvnitř EU‘, pročež ‚extremistické, populistické, protievropské politické strany i některé další strany, osoby a hnutí‘ usilují o ‚prohloubení společenské roztříštěnosti a podkopávání legitimity evropských i vnitrostátních veřejných orgánů‘, a také ‚původci těchto dezinformačních kampaní vytváří pod záminkou podpory tradičních nebo konzervativních hodnot strategická spojenectví s místními partnery‘, “ napsal Zahradil v textu pro MF Dnes.
„To už je docela silná káva. Jak se asi definuje ‚zasévání rozkolu‘? Jde třeba o přirozený nesoulad mezi členskými státy ohledně migrační politiky? Co to je ‚protievropská strana‘? Je to taková, která legitimně kritizuje některé aspekty evropské integrace? A pokud se nějaký křesťanský tradicionalista postaví třeba proti sňatkům osob téhož pohlaví, znamená to, že je potenciální ‚dezinformátor‘?“ ptá se dál Zahradil.
Upozornil, že podobných slabých míst se z jeho pohledu ve zprávě najde celá řada.
Ve zprávě se hovoří také o potřebě zřídit nezávislé subjekty pro ověřování uveřejněných zpráv a tyto instituce financovat z veřejných zdrojů. Žádá také vyhledání a zaplnění mezer v legislativě, aby jich nemohly využít nepřátelské subjekty.
Zahradil má obavy, aby se pod boj s dezinformacemi neskryl nakonec veškerý boj proti názorům, které nebudou politikům v Bruselu po chuti, i když půjde o oprávněnou kritiku.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: mp
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.