Zelená mládež si předvolává Havlíčka. Má na demonstraci vysvětlovat, proč neskončí těžba uhlí dříve

04.12.2020 20:48 | Zprávy

Zelení aktivisté jdou do boje. Bude demonstrace! Uhelná komise doporučila konec těžby uhlí v roce 2038. To je podle bojovníků proti uhlí příliš pozdě. Rozhodnutí považují za nelegitimní a nepřijatelné. Havlíček půjde „na kobereček“.

Zelená mládež si předvolává Havlíčka. Má na demonstraci vysvětlovat, proč neskončí těžba uhlí dříve
Foto: Hans Štembera
Popisek: Happening Greenpeace s názvem Miluje ministr Brabec uhlí? Protest proti krokům ministra životního prostředí Richarda Brabce v souvislosti s rozšířením dolu Bílina či proti výjimkám pro největší uhelné znečišťovatele

Podle hnutí Fridays For Future, Limity jsme my a Univerzity za klima je rozhodnutí v rozporu se závazky pařížské dohody o klimatu a kazí snahy o udržení globálního oteplení pod 1,5 stupně Celsia. Na demonstraci aktivisté pozvali ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka, který uhelné komisi spolupředsedá. Požadují od něj vysvětlení.

Podle jakéhosi Petra Doubravského z hnutí Fridays For Future je termín 2038 selháním ministra životního prostředí Brabce. Problém je podle něj v tom, že se politici neřídí mezinárodními ekologickými smlouvami. „Naše vláda kašle na to, k čemu jsme se jako Česko zavázali v pařížské dohodě a dalších evropských cílech,“ durdí se aktivista.

„Myslíme si, že rok 2038 je pozdě. V podstatě 2033 by bylo pozdě, protože k tomu, abychom dostáli závazkům, které plynou z pařížské dohody, tak bychom potřebovali začít zavírat uhelné elektrárny co nejdříve,“ domnívá se zase Marika Volfová z klimatického hnutí Limity jsme my.

Pro určení termínu podle „ekologa“ Jana Rovenského neměla uhelná komise dostatek analýz. Rovenský ale paradoxně v uhelné komisi také sedí. „Zatím nebyly vůbec vyhodnoceny dopady na dotčené regiony, dopady na zaměstnance uhelného průmyslu, dopady na životní prostředí, dopady na veřejné zdraví, dopady na provozovatele a dopady na veřejné rozpočty a dopady teplárenství. Nic z toho zatím ani druhá, ani třetí pracovní skupina ještě nepředložila.“

Rovenský zároveň poděkoval ministrovi životního prostředí Brabcovi za to, že v diskusi podpořil ukončení využívání uhlí v roce 2033. „To je podle nás jediný reálný kompromis mezi skutečnými potřebami klimatu a řekněme zájmy průmyslu a zaměstnaneckých svazů,“ popsal ekolog.

Uhelná komise byla zřízena minulý rok. Má celkem 19 členů, mezi kterými jsou zástupci těžařů, skutečně odborné veřejnosti i ekologové. Mimo jiné mezi ně patří například generální ředitel ČEZ Daniel Beneš, předseda Odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu Rostislav Palička nebo vedoucí energetické kampaně Greenpeace ČR Rovenský. Předsedají jí ministři průmyslu a obchodu Karel Havlíček a životního prostředí Richard Brabec.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: AZy

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zase s námi...“ Naštvaní zákazníci a nový trik obchodníků s toaleťákem

20:00 „Zase s námi...“ Naštvaní zákazníci a nový trik obchodníků s toaleťákem

Mnozí výrobci se snaží dělat menší balení za srovnatelnou cenu. Nebo také takzvaně prodávat vzduch, …