V Česku ke konci loňského roku trvale či přechodně žilo přes 173 tisíc cizinců ze zemí EU, kteří mohou hlasovat ve volbách do Evropského parlamentu. K volbám jich podle zelených ale chodí jen zlomek. Podle Lišky je důvodem mimo jiné to, že český stát je nedostatečně informuje a klade jim také některé překážky.
"Cizinci si často nejsou vědomi toho, že mohou hlasovat. Chceme upozornit na to, že český stát v podpoře volebního práva cizinců selhává," řekl novinářům Liška. Například v Německu každý cizinec podle Lišky dostane dopis o svých právech a možnostech účastnit se voleb.
Cizinci, kteří chtějí v Česku volit, se musí do 11. dubna zapsat do seznamu voličů. To dnes na úřadě v Praze 1 udělala Britka Valerie Talacko, která dlouhodobě žije v Česku. "Těším se, že budu volit," uvedla Talacko.
Podmínky pro cizince jde podle zelených zjednodušit
Podle zelených by ale bylo možné podmínky pro cizince Česku zjednodušit. Úřady by mohly využívat například informace o tom, kde mají cizinci trvalý či přechodný pobyt.
Strana zelených zároveň minulý týden zahájila petici za to, aby Češi žijící dlouhodobě v zahraničí mohli v eurovolbách hlasovat. Nyní by si kvůli tomu museli vzít dovolenou a přijet do ČR. Týká se to zhruba 200 tisíc Čechů. Většina členských zemí přitom podle zelených umožňuje svým občanům žijícím v zahraničí hlasovat buď na ambasádách, nebo korespondenčně. Petici chtějí zelení před volbami předat ministerstvu vnitra.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: adr, čtk