„Návštěva prezidenta Gaucka v Terezíně logicky navazuje na jeho poměrně nedávnou návštěvu Lidic," připomněl prezident Miloš Zeman říjen 2012, kdy německá hlava státu navštívila lidický památník. Už předtím se tehdejšímu prezidentu Václavu Klausovi Joachim Gauck za vyhlazení Lidic nacisty písemně omluvil.
„Myšlenka na opovrženíhodné teroristické činy z Lidic a Ležáků mne naplňuje hlubokým zármutkem a studem. Německo je si vědomo své historické odpovědnosti," napsal tehdy Gauck. Dopis se setkal s kladným ohlasem jak na české, tak i na německé straně.
Tentokrát Gauck v doprovodu prezidenta Zemana prošel terezínskou Malou pevnost, která za války sloužila jako vězení pražského gestapa. Na třetím nádvoří se státníci poklonili pomníku popravených. Na národním hřbitově potom vzdali hold všem, kteří internaci ať už v Malé pevnosti nebo v židovském ghettu nepřežili. Celkem Terezínem prošlo přibližně 155.000 nacistických vězňů, z nich 118.000 se stalo obětí války. Přímo v Terezíně zemřelo na 35.000 lidí.
Pietní akt zakončil židovskou modlitbou pražský rabín Karel Sidon. „Od prezidenta Gaucka to neberu jako pouhé gesto, ale opravdový zájem. Znám ho jako slušného člověka," řekl rabín, jenž část života prožil právě v Německu.
Podobně hovořili i dva bývalí terezínští vězni Tomáš Kosta a Felix Kollmer. Podle nich má prezident Gauck, s nímž se znají ještě z dob, kdy nebyl hlavou státu, pro vztahy Čechů a Němců velký cit a snaží se je urovnat. „Je to přímo jeho potřeba. Jeden z úkolů, které si ve svém úřadu vytyčil," poznamenal Kosta. Návštěvu Terezína mu prý osobním dopisem doporučil Kollmer a prezident Gauck ji bez váhání zařadil do programu čtyřdenní návštěvy České republiky, kterou zakončí ve středu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pan, čtk