První reakce přilétla již den po slavnostním aktu, když režisér Jan Němec na protest proti ocenění Renče a Sedláčka vrátil medaili, kterou v roce 2002 dostal od tehdejší hlavy státu Václava Havla. Odůvodnil to tím, že Zeman postavil do stejné řady zachránce židovských dětí či státníka, který se podílel na porážce Adolfa Hitlera, s filmovými tvůrci, kteří se nevyznamenali ničím jiným, než že pomohli politické kariéře Miloše Zemana.
V podobném smyslu se k ocenění svých kolegů vyjadřovali i další režiséři, které v pátek oslovil portál lidovky.cz.
Střevní mikroflóra čínských komunistických papalášů
„Nechci plivat svým kolegům do polívky, ale nemůžu si pomoct, vidím v tom něco nepatřičného,“ prohlásil Jan Hřebejk. „Jestli to dostali za umělecký přínos a zásluhy o umění v této zemi, ať si každý udělá obrázek sám,“ dále uvedl a dodal, že oba nicméně považuje za dobré filmaře.
Následně svoje vyjádření korunoval tím, že Sedláček s Renčem za to vlastně nemohou, viníkem je podle něj výhradně prezident Zeman. „Předně ten předávající je celej umazanej od střevní mikroflóry čínských komunistických papalášů, takže pro mě je to vyznamenání spíš stigma,“ nešetřil kritikou na adresu hlavy státu, čímž jen potvrdil, že jeho „averze“ k Miloši Zemanovi stále přetrvává.
Podobnými výroky se příznivec Karla Schwarzenberga prezentoval při sčítání hlasů druhého kola prezidentské volby, když do kamery televize Prima prohlásil: „Naprostá hanba je, s čím Miloš Zeman přišel ve druhém kole - přišel s naprosto estébáckým a fašistickým svinstvem a to se mu vymstí. Rudá a hnědá prasata táhnou lháře a demagoga na Hrad.“
Viditelně Zemana podpořil, chci jiného prezidenta
Další oslovený režisér Vít Klusák uvedl, že je na první pohled jasné, že si Zeman vybral ty, kteří ho nějak viditelně podporovali. Sám by si přál prezidenta, který bude umělce hodnotit podle jejich uměleckého výkonu a nikoliv podle toho, jestli mu natáčeli volební spot.
„Připadá mi krutě absurdní, když vedle sebe vidím stát Filipa Renče a Roberta Sedláčka, protože jeden je nejpřeceňovanější a druhý nejzajímavější filmař,“ uvedl na adresu svých kolegů. Režisér Sedláček je podle něj v hraném filmu svým výběrem témat a autenticitě neporazitelný. A tím, že si vzal mikinu, prý bohužel nijak úterní absurdní divadlo nerelativizoval.
Ondříček by odmítl
David Ondříček míní, že oba vyznamenaní nevyčnívají z řady současných filmařů natolik, aby si zasloužili medaili od prezidenta. „Když jsem tam viděl stát tuto rozdílnou dvojici, tak jsem si říkal, co bych dělal, kdybych byl oceněn například já. A vím stoprocentně, že bych to odmítl,“ prohlásil.
Ocenění režiséři se hájí
Režisér Filip Renč svým kritikům ve čtvrtek vzkázal, ať si zkusí také něco vytvořit a kolegu z filmařské branže, Jiřího Němce, jenž vyznamenání na protest vrátil, označil za zapšklého staříka. Vyznamenání prý dostal za celé dosavadní dílo, nikoliv za dva volební spoty pro prezidentskou kampaň Miloše Zemana.
Robert Sedláček se ke svému ocenění vyjádřil dnes ve stručném rozhovoru pro deník Blesk. „Podívejte, může mě trápit, že jsem figuroval na stejném seznamu jako Filip Renč, který léta za peníze natáčí politickou propagandu. Ale Miloš už je takový, kultuře nerozumí. Vidí ji tam, kam dosáhne fyzicky rukou. Vidí mě, neboť jsme se potkali, vidí Jiřinu Bohdalovou, Filipa Renče, který točí volební spoty,“ hájil rozhodnutí prezidenta Zemana.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: luš