„Pokládám za velkou čest, že mohu udělit nejvyšší české vyznamenání vojenské třídy dvacetiletému letci, který zahynul koncem října 1945 v bitvě o Británii. A měl na svém kontě sedmnáct úspěšných sestřelů,“ uvedl na začátek svého projevu Zeman.
Jenže letci Josefu Františkovi nebylo dvacet, ale dvacet šest a bitva o Británii proběhla už v roce 1940, přičemž samotný František zemřel během hlídkového letu.
To samozřejmě ihned napravil Jiří Ovčáček. „Pan prezident hovořil o konkrétním hrdinovi. A jeho příběhem bychom se měli zabývat. Chyba v roce je z tohoto hlediska absolutně nedůležitá a zajímá jenom ty, jež nezajímají příběhy hrdinství.“
Zároveň připomněl, že prezident svůj projev pronášel spatra, což mluvčí zmínil i na svém profilu na Facebooku. „Pronést dvacetiminutový projev spatra by pro 99 procent českých politiků byl takový výkon, že by se skáceli přímo na pódiu,“ napsal Ovčáček.
To ale podle mnohých kritiků Zemana neomlouvá v tom, že prý dělá faktické chyby. Jak připomínají, v rozhovoru pro Reflex uvedl, že 17. listopadu 1989 nedošlo k žádnému masakru, jelikož při těch lidé umírají.
„Masakr byl naopak 17. listopadu 1939, kdy zemřel dělník Sedláček, na něhož se z neznámých důvodů zapomíná stejně jako na studenta Opletala,“ vysvětloval Zeman, přičemž podle historiků zemřel Sedláček už 28. října 1939 a zastřelili jej na protinacistických demonstracích.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: spa