Pražský hrad měl velvyslanectví požádat o stanovisko, jak by se Čína případně postavila k situaci, že by předseda Senátu Jaroslav Kubera odcestoval na státní návštěvu Tchaj-wanu. Ten Čína považuje za součást svého území. Kubera na cestě trval, ale v lednu po těžkém infarktu náhle zemřel.
V jeho aktovce, kterou manželka předala zástupcům Senátu, byl objeven dopis z čínského velvyslanectví, který Kuberu velmi ostrou dikcí před cestou varoval. Někteří senátoři mluvili o nepřípustném nátlaku, a dokonce se objevily výzvy k odvolání čínského velvyslance; iniciativu převzal zejména předseda zahraničního výboru horní komory Pavel Fischer.
Dopis obsahoval rovněž přípis Pražského hradu. Prezidentův poradce pro zahraniční politiku Rudolf Jindrák po dotazech novinářů upozornil, že dopis Hradem neprošel tradiční diplomatickou cestou a vůbec není zřejmé, jak byl podán a co se kolem něj dělo. „Dopis jsem viděl až poté, co ho zveřejnil server Aktuálně.cz. Oficiálně mi ho nikdo nedoručoval, nepředával a nevím, jak byl doručen na Hrad,“ uvedl Jindrák s tím, že dopisu chyběly základní diplomatické náležitosti.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav