Otázka na profesora Flegra byla direktní – zda se dá odhadnout, kolik procent lidského chování je způsobeno parazity. Podle vědce vysvětlí nákaza určitým virem jen 3 procenta změn v chování v určité oblasti. „Jenže nakažení jsme prakticky skoro všichni a velmi často doživotně. Takže celkový dopad třeba velmi mírně snížené inteligence na lidskou populaci může být enormní,“ namítá sám Flegr. Zaměřil se na lidský cytomegalovir. Kdyby se ho podařilo vymýtit, mohlo by průměrné IQ vzrůst až o 2 body.
Dodal další zajímavosti, například že inteligence nakaženého člověka postupně klesá s každým rokem od nákazy. „V nedávných prezidentských volbách nevolili Zemana přednostně vesničané nebo třeba Moraváci. Volili ho především senioři a méně vzdělaní lidé. Jsem přesvědčen, že cytomegalovirus se zasloužil o jeho vítězství více než všichni jeho podivní poradci a podezřelí sponzoři dohromady,“ odvažuje se tvrdit vědec a dodává: „Myslím, že společenské klima ve světě bez toxoplazmy, cytomegaloviru a Miloše Zemana na Pražském hradě by bylo podstatně lepší.“
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas