Nově by zájemkyně o nepřechýlené příjmení nemusely plnit dosavadní podmínky, tedy nutnost být jiné než české národnosti, případně žít v cizině. Nynější změnu prosadili poslankyně za ANO Helena Válková a poslanec Pirátů Ondřej Profant (Piráti). „Současný právní stav nutí ženy, které chtějí příjmení bez -ová, ke lži. Ženy by měly mít možnost o svém příjmení samy rozhodnout, bez zbytečné šikany ze strany úřadů,“ uvedl Profant dle serveru Echo24.cz.
Vedle toho novela zákona se má dotknout také oblasti změny příjmení u párů v registrovaném partnerství. Ta by nově měla být osvobozena od správního poplatku. Do partnerství se tak bude moci vstoupit podobně jako u manželství na kterémkoli vhodném místě ve správním obvodu a v kteroukoliv dobu.
Novela zákona o matrikách řeší také změnu příjmení u dítěte, o které pečují pěstouni, manželé, kde chce jméno změnit pouze jeden z nich. „Manželé, kteří si po svatbě nechali svá příjmení, by měli mít možnost změnit si příjmení na společné, nebo používat příjmení obě. Jasně se zakotví, že dítěti nad 15 let nebude možné změnit jméno nebo příjmení bez jeho souhlasu,“ uvádí server. Oddávat také budou moci nově zastupitelé malých obcí.
Další změna se týká lidí, kteří podstoupí změnu pohlaví v cizině. Do knihy narození lze provést dodatečný záznam o změně pohlaví na základě potvrzení vydaného poskytovatelem zdravotních služeb v cizině.
„Návrh také upravuje určení otcovství v případě, kdy je určeno souhlasným prohlášením rodičů, zatímco se o určení vede řízení u soudu”, uvádí server, s tím, že rodiče se v rámci prohlášení zavazují k tomu, že se kvůli otcovství soud nevede. Pokud by prohlášení nebylo pravdivé, jednalo by se o přestupek.
Upraveno by mělo být také vyloučení domněnky otcovství. Nově by mělo být dostačující předložení prohlášení matky a dvou mužů. „O vyloučení domněnky, podle které je otcem dítěte automaticky manžel matky, by tak v těchto případech nemusel rozhodovat soud,“ uvádí Echo24.cz.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: sla