„Nedávné ‚řádění Facebooku‘, jak čeští náruživci internetové svobody rádi nazývají vymazávání vstupů a bourání celých stránek v posledním roce (nejen v masivní statisícové míře v Německu, ale už i v naší ‚malé české‘ míře tady), vzbuzuje obavy z blížícího se konce nejen svobody informací, nýbrž i bezpečného soukromí. Že mu fandí i někteří politici a veřejní činitelé na čele s místopředsedkyní rádoby pravicové demokratické strany a předsedou Ústavního soudu, tyto obavy posiluje. V západní Evropě je už hlídání, vymazávání a stíhání ‚nesprávných‘ názorů a nepohodlných faktů tak pokročilé, že se málokterý politik odváží proti cenzuře protestovat,“ napsal Kuras hned na úvod komentáře pro časopis Playboy, který posléze uveřejnil i na blogu serveru Aktuálně.cz.
Před pár desítkami let George Orwell varoval společnost před pozorovacím okem „Velkého bratra“, ale kdyby Orwell viděl dnešní svět, byl by podle Kurase zděšen. Velký bratr prý dokázal narůst do mnohem větších rozměrů, než britský spisovatel a novinář kdy odhadoval. Ve Velké Británii prý se dnes vyrábějí drony s kamerou a mikrofonem, které dokážou oknem vletět do místnosti a sledovat vás. Jak jsou tyto drony velké? Prý asi jako čmelák.
Další země světa se prý snaží Brity ve špiclování obyvatelstva dohnat a předehnat. Jde o Čínu či Spojené státy, ale také o členský stát EU, Švédsko. „Švédové vymysleli aplikaci, která vám vaším mobilem vyfocenou osobu okamžitě přes Facebook identifikuje se všemi údaji. To sice může pomoct policii identifikovat zločince, ale taky třeba sexuálnímu maniakovi identifikovat a lokalizovat vyfocenou ženu,“ pokračoval varovně Kuras.
Poté zdůraznil, že kamery na jedné straně dělají svět bezpečnějším, protože bezpečnostní orgány snáze odhalí teroristu, ale současně tytéž kamery dělají terč vlastně z každého občana, kterého všudypřítomná technika zachytí.
Teď už prý chybí jen implantace čipů do těla, které zaznamenají každý pohyb, zaznamenají všechno, co kupujete, všechno, co děláte. Pak už chybí jen o jednu příčku vylepšený čip, který by zaznamenal, co si jeho nositel myslí. Americké a ruské firmy se už dnes snaží vyvinout software, který dokáže z výrazu tváře odhadnout, na co dotyčný myslí. Americké letectvo má podle Kurase patent na zbraň, která dokáže lidem změnit náladu. Zbraň prý pracuje s rádiovými vlnami.
„Nám, milovníkům svobody a soukromí, z toho může být mdlo. Ale nic s tím nenaděláme. Kdykoli, kdekoli a při čemkoli nás bude někdo moci sledovat, archivovat, analyzovat a kdykoli na nás moci něco vytáhnout, zač by nás mohl potrápit, vydírat, umlčet, zavřít. Jestliže dřív bohabojní lidé věřívali, že Bůh je stále sleduje a vše o nich ví, my dnes na rozdíl od nich budeme s jistotou vědět, že je to pravda. Budeme stejně vystrašení, jako bývali oni. Akorát nebudeme vědět, kdo je ten Bůh, kde sedí, co s námi zamýšlí, za co nás potrestá, kdy a čím,“ uzavřel Kuras.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp